"Każdy ma prawo do dobrowolności". Biskupi wypowiedzieli się ws. szczepień na COVID-19

2020-12-28, 16:36

"Każdy ma prawo do dobrowolności". Biskupi wypowiedzieli się ws. szczepień na COVID-19
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Tero Vesalainen/Shutterstock

"Decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby, którego dokonuje w sumieniu" - zaznacza Zespół Ekspertów do spraw Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w stanowisku na temat szczepionek. W dokumencie dodano, że nikt nie powinien być zmuszany do przejścia tej procedury.

Eksperci Episkopatu zaznaczają, że Kościół sprzeciwia się wykorzystywaniu do produkcji szczepionek linii komórkowych z abortowanych płodów - mówi biskup profesor Jacek Grzybowski z Katedry Filozofii Kultury i Religii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Powiązany Artykuł

twitter premier morawiecki okęcie 1200.jpg
Kolejne 300 tys. dawek szczepionek w Polsce. Premier: rozpoczynamy dystrybucję

- Zespół podkreśla, że nie jest rzeczą pewną i powszechnie wiadomą, z jakiej technologii korzystają poszczególne firmy farmaceutyczne. Zespół zaznacza też, że każdy katolik może korzystać ze szczepionek, nawet opracowanych z wykorzystaniem linii komórkowych abortowanych płodów, jeśli nie są dostępne inne szczepionki niebudzące moralnych zastrzeżeń - dodaje.

Posłuchaj

Bp prof. Jacek Grzybowski o szczepionkach na COVID-19 (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

"Prawo do dobrowolności szczepień"

W dokumencie zaznaczono, że każdy ma prawo do pełnej informacji o szczepionkach - dodał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. - Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizacji szczepień. Nie jest ono obowiązkiem moralnym, nie jest też jedyną drogą uzyskania odporności na SARS-CoV-2, uzyskuje się ją też na drodze naturalnej produkcji przeciwciał - dodał.

Posłuchaj

Bp prof. Jacek Grzybowski o dobrowolności szczepień na COVID-19 (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

- Kościół popiera też prawo rodziców do autonomicznych decyzji w sprawie szczepienia ich dzieci - dodaje ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Berier z Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaznacza, że rodzice powinni kierować się zdrowiem dzieci, a nie osobistym uznaniem. By uzyskać pomoc, powinni za to poradzić się kompetentnych lekarzy, a nie opinii publicznej.

Zobacz także:

"Rzetelne omówienie aspektu moralnego"

Powiązany Artykuł

EN_covid1200.jpg
Rośnie liczba osób zakażonych nowym szczepem koronawirusa. COVID-19 na świecie

Posłuchaj

Ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier o szczepieniu dzieci (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

W dokumencie zespół nie podziela opinii, które wskazują na możliwy wpływ nowych szczepionek przeciwko wirusowi COVID-19, opartych na mRNA na integralność materiału genetycznego człowieka. - Informacje te nie mają żadnego uzasadnienia w świetle współczesnej wiedzy z zakresu genetyki człowieka - czytamy. Zachęca też ozdrowieńców do oddawania osocza zawierającego przeciwciała.

Biskup profesor Jacek Grzybowski zaznaczył, że stanowisko Zespołu Ekspertów do spraw Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski nie jest apelem, a "rzetelnym omówieniem moralnego aspektu szczepień".

Dokument powstał z inicjatywy Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i został zatwierdzony przez jej sekretariat. Eksperci poprosili, by z uwagi na wagę zagadnienia każdy zapoznał się z pełną wersją tekstu, a nie tylko jego opracowaniami. Dostępny jest na stronach Episkopatu.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej