X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przemysław Czarnek: obowiązujące w ferie zakazy mają chronić przed umieraniem

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 09:46
- Nie robimy tego dlatego, że nam się to podoba, ale dlatego, by uchronić społeczeństwo przed umieraniem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o zakaz wychodzenia z domu bez opieki w czasie ferii dzieci do 16. roku życia między 8 rano a 16. 
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: PAP/Radek Pietruszka

Terlecki 1200.jpg
Nauka w czasie pandemii. Terlecki: rok szkolny jest w jakimś sensie stracony

W czasie ferii zimowych, które rozpoczną się 4 stycznia i potrwają do 17 stycznia, obowiązywać będzie zakaz samodzielnego wychodzenia z domu dzieci do lat 16. Zakaz ma obowiązywać między 8 rano a 16. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie zakazu wychodzenia z domu dla dzieci. Zdaniem ekspertów, długa izolacja może negatywnie wpłynąć na psychikę najmłodszych i prowadzić do depresji.

"Uchronić społeczeństwo przed umieraniem"

- Odpowiem wszystkim, którzy krytykują te ograniczenia i zakazy, czy zakazy dotyczące nocy sylwestrowej, ograniczenia w zasadzie, a nie zakazy: kochany bracie, kochana siostro, ludzie umierają setkami na koronawirusa, i to, co robimy, nie jest dlatego, że nam się podoba, bo nam się nie podoba, ale dlatego, żeby uchronić społeczeństwo przed umieraniem i tylko po to to robimy - odpowiedział Przemysław Czarnek. 


Posłuchaj
00:26 ludzie umieraja.mp3 Przemysła Czarnek: zdecydowana większość społeczeństwa wie, po co są tego ograniczenia, są jakieś wyjątki, które próbują wprowadzić jakiś chaos, ale naprawdę jesteśmy odpowiedzialnym społeczeństwem i wiemy, że te ograniczenia są po to, żeby zwalczyć pandemię koronawirusa. (IAR)

 

Czytaj także:Minister edukacji odniósł się też do pytań o szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19 oraz o termin powrotu uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach. Pytany był, kiedy rozpoczną się szczepienia nauczycieli. - Mam taką nadzieję, bo to wszystko zależy od tego, w jakiej ilości szczepionka się pojawi (...). Jest takie założenie, żeby szczepienie nauczycieli rozpocząć już w drugiej połowie stycznia. Myślę, że koniec stycznia i luty to jest ten okres, kiedy nauczyciele - oczywiście ci, którzy będą chcieli, bo jest to dobrowolne, pamiętajmy o tym, a zachęcam do tego wszystkich - będą poddawani szczepieniom - odpowiedział gość Polskiego Radia. - Druga połowa stycznia, luty - zaznaczył. Dodał, że nauczyciele to niemała grupa osób.

Różne warianty powrotu do szkół

Mówiąc zaś o powrocie uczniów do nauki stacjonarnej po 17 stycznia, gdy zakończą się ferie szkolne, wskazał, że na decyzję w tej sprawie będzie miała wpływ dynamika rozwoju pandemii. Poinformował, że jeśli taki powrót będzie możliwy, to jako pierwsi wrócą do szkół uczniowie klas I-III szkół podstawowych, być może uczniowie klas VIII i maturalnych.


Posłuchaj
00:26 czarnek - powrot.mp3 Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek: uczniowie klas 1-3 mają szansę wrócić do szkół po 17 stycznia. Decyzja w tej sprawie będzie uzależniona od tego, czy w najbliższym czasie uda nam się spowolnić dynamikę pandemii koronawirusa (IAR)

 

 - Stopniowo, hybrydowo bądź stacjonarnie, ale ten powrót jest rzeczywiście możliwy. Wszystko zależy od tego, jak epidemiolodzy, wirusolodzy ocenią dynamikę rozwoju pandemii koronawirusa w tym okresie poświątecznym, noworocznym. W pierwszym tygodniu ferii będziemy w kontakcie z dyrektorami szkół i te informacje im przekazywać - podał minister.

Dopytywany był, czy przyjmuje taką możliwość, by w różnych regionach kraju, w zależności od sytuacji epidemicznej, powrót do nauki stacjonarnej w szkołach wyglądał inaczej. - Zakładamy też taką możliwość, choć, mówiąc szczerze, jesteśmy zwolennikami jednak uruchamiania tego ruchu oświatowego w całej Polsce w jednym momencie, żeby nikt nie był poszkodowany - powiedział szef resortu edukacji. Jednocześnie zaznaczył, że jeśli z map obrazujących sytuację epidemiczną w kraju będzie wynikać, że "będą regiony, gdzie pandemia będzie się rozwijać zdecydowanie szybciej niż w innych rejonach kraju, to jest taka możliwość, że będą różne warianty powrotu do szkół w zależności od miejsca na mapie Polski".


mbl

Czytaj także

"Nowe zawsze powoduje wątpliwości". Ekspert odpowiada na obawy dot. szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 21:06
- Szczepionka absolutnie nie ma wpływu na ludzki genotyp, nie wnika do jądra komórkowego człowieka i nie zmienia DNA człowieka - powiedział w poniedziałek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. - To są brednie - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dotrzeć do każdego Polaka z rzetelną informacją". Ruszyła kampania #SzczepimySię

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 21:24
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rozpoczyna się kampania bilboardowa #SzczepimySię. "Kilkaset billboardów zawiśnie m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu czy Warszawie. Wszystko po to, by obywatele otrzymali spójną i jasną informację: warto się szczepić" - podało CIR na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: powstanie fundusz na odszkodowania za negatywne skutki szczepień

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 08:58
- Powstanie fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, fundusz zostanie przyjęty w drodze ustawy.
rozwiń zwiń