Nie żyje uczestnik Powstania Warszawskiego ppłk Edmund Baranowski "Jur"
Nie żyje powstaniec Edmund Baranowski ps. Jur - informuje na twitterowym koncie PL1918 Kancelaria Prezydenta. "Na wieczną wartę odszedł Edmund Baranowski "Jur". Powstaniec Warszawski. (...) Spoczywaj w pokoju!" - napisano. Według fundacji "Nie zapomnij o nas" weteran odszedł 29 grudnia.
2020-12-30, 10:47
Edmund Baranowski urodził się 22 września 1925 roku na warszawskiej Woli.
- Tam się urodziłem, tam się uczyłem, tam pracowałem i tam podjąłem pierwsze walki powstańcze, a przedtem moja działalność konspiracyjna również wiązała się z dzielnicą - mówił o sobie w wywiadzie dla Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powiązany Artykuł
Powstańcy warszawscy: w każdej chwili byliśmy gotowi stanąć w służbie ojczyźnie
Przed wojną był uczniem Szkoły Powszechnej nr 166 przy ul. Dworskiej 1, następnie Gimnazjum im. Gen. Sowińskiego przy ul. Młynarskiej. W czasie okupacji był pracownikiem Zakładów Philipsa na Woli, gdzie jako zakonspirowany żołnierz AK brał udział w akcjach sabotażowych, których celem było uszkadzanie produkowanej tam aparatury przeznaczonej dla niemieckich U-Bootów i lotnictwa. Ukończył tajną podchorążówkę.
Walki powstańcze
W czasie Powstania Warszawskiego walczył m.in. w III Obwodzie "Waligóra" na Woli Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, skąd trafił do zgrupowania "Radosław", batalionu "Miotła", służył w Powstańczych Oddziałach Specjalnych "Jerzyki".
REKLAMA
20 września 1944 roku Edmund Baranowski był członkiem 28. Dywizji Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 72. pułku piechoty. Po upadku powstania pojmany przez Niemców trafił do obozu przejściowego w Ożarowie, a następnie w Stalagu X B Sandbostel i Stalagu XVIII C Markt-Pongau.
Powiązany Artykuł
Ppłk Edmund Baranowski: do dziś słyszę głosy kolegów wołających o pomoc
Powrót do kraju
Jak podaje Muzeum Powstania Warszawskiego, do kraju powrócił pod koniec 1945 roku. Kontynuował naukę i rozpoczął pracę w budownictwie.
Był wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich i Prezesem Rady Fundacji "Warszawa Walczy 1939-1945", a także członkiem zespołu redakcyjnego "Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego", Wiceprezesem Stowarzyszenia byłych pracowników firmy Philips w Polsce.
Tworzył i recenzował publikacje o tematyce powstańczej, m.in. "Bankowe szańce" (wspólnie z Juliuszem Kuleszą), "Warszawskie gry wojenne".
Awansowany do stopnia podpułkownika. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorski Orderu Polonia Restituta, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.
Miał 95 lat.
REKLAMA
fc
REKLAMA