Zamieć śnieżna w Tatrach. Nie widać szlaków, wprowadzono drugi poziom zagrożenia lawinowego

2020-12-31, 10:47

Zamieć śnieżna w Tatrach. Nie widać szlaków, wprowadzono drugi poziom zagrożenia lawinowego
Tatry, zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

We wtorek rano wiatr halny w Tatrach nieco osłabł i w górach zaczął intensywnie padać śnieg. Na Kasprowym Wierchu temperatura spadła do minus 6 stopni Celsjusza i leży tam 15 cm śniegu, a porywy wiatru osiągają prędkość do 100 km na godzinę. - W Tatrach panuje śnieżna zamieć - powiedziała dyżurna synoptyk wysokogórskiego obserwatorium meteorologicznego IMGW.

- W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży w czwartek 20 cm śniegu - poinformował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW. Po nocnych opadach niewielka ilość śniegu pojawiła się także w Zakopanem.

Powiązany Artykuł

Shutterstock Tatry szczyt Rysy 1200.jpg
Wypadek na Rysach. Ratownicy TOPR znieśli ze szlaku rannego turystę

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN), w Tatrach panują trudne, zimowe warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach jest bardzo ślisko i występują oblodzenia. Choć powyżej górnej granicy lasu leży sporo śniegu, to jest go jeszcze zbyt mało, aby można uprawiać turystykę narciarską, czyli popularny skituring.

Szlaki niewidoczne pod śniegiem

Po ostatnim halnym niektóre szlaki są pozawiewane śniegiem, a ich przebieg może być niewidoczny. W niektórych miejscach utworzyły się śnieżne zaspy, a w innych miejscach śnieg jest wywiany do skały.

Czytaj także:

Władze TPN apelują o niewchodzenie na tafle zamarzających stawów, w tym Morskiego Oka. Lód na nich w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać – czytamy w komunikacie TPN.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach obowiązuje już drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej