Blisko 3 tys. wniosków uchodźczych w 2020 r. Wiceszef MSWiA: to wyraźny spadek
- W 2020 roku 2,8 tys. cudzoziemców złożyło wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce; to wyraźny spadek względem ubiegłych lat, spowodowany pandemią - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Jak zaznaczył, wyjątkiem są wnioski Białorusinów, których liczba znacząco wzrosła.
2021-01-15, 07:02
Grodecki wskazał, że w latach 2018-19 liczba osób ubiegających się o ochronę międzynarodową utrzymywała się na poziomie nieco powyżej 4 tysięcy osób. - Rok 2020 przyniósł jednak wyraźny spadek liczby wniosków o ochronę, bo ubiegały się o nią 2803 osoby - podkreślił. Ich liczba, jak szacuje Urząd do Spraw Cudzoziemców (UdSC), zmalała o prawie 32 proc. wobec 2019 roku.
- Oczywiście, znacząco wzrosła liczba wniosków z Białorusi, co podyktowane było sytuacją na miejscu i otwartą polityką naszego państwa w tym zakresie. Spadek na innych kierunkach niż białoruski jest oczywiście wynikiem pandemii i ograniczoną możliwością poruszania się - wyjaśnił wiceminister.
Powiązany Artykuł
Repatriantka z Kazachstanu: w Polsce czuję, że w końcu jestem na swoim miejscu
Kierunek wschodni
Uchodźcy, którzy znaleźli się w Polsce, przybyli przede wszystkim z kierunku wschodniego. - Przeważnie przyjeżdżali obywatele rosyjscy pochodzenia czeczeńskiego. W minionym roku to byli też Białorusini - na drugim miejscu, a na trzecim Ukraińcy. Dalej obywatele Afganistanu i Tadżykistanu - powiedział wiceszef MSWiA.
Zgodnie z danymi UdSC, przesłanymi przez rzecznika Urzędu Jakuba Dudziaka, o ochronę w 2020 roku wnioskowało w Polsce 1283 obywateli Rosji, 407 Białorusinów, 317 Ukraińców, 120 Afgańczyków i 87 Tadżyków. Spośród wszystkich 2,8 tys. cudzoziemców 1,5 tys. wnioskowało o nią po raz pierwszy.
UdSC odnotował także dynamikę sytuacji obywateli Białorusi. Jak objaśnił, w sierpniu - czyli po wyborach prezydenckich i wraz z początkiem trwających do dziś protestów - liczba składanych przez nich wniosków zaczęła rosnąć i od września wynosiła około 80 miesięcznie.
Grodecki wyjaśnił ponadto, że blisko 41 procent osób ubiegających się o ochronę to kobiety, a 38 procent to dzieci. - To najwyższy wskaźnik w tym zakresie w Europie - podkreślił.
REKLAMA
"Sytuacja zagrożenia życia"
Powiązany Artykuł
Pobyt obywateli UE na terenie Polski. Rząd przyjął nowelizację przepisów
Jak poinformował, według stanu na koniec zeszłego roku pod opieką Szefa UdSC pozostawało 3176 cudzoziemców, a 26 proc. z nich zamieszkiwało w jednym z dziesięciu ośrodków dla cudzoziemców w kraju. - Pozostałe 74 proc. pobierało świadczenie pieniężne na samodzielne funkcjonowanie - zaznaczył.
Cudzoziemcowi udzielana jest ochrona międzynarodowa w sytuacji, gdy w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia lub zdrowia. UdSC podkreśla, że każdy wniosek w tej sprawie rozpatruje indywidualnie, szczegółowo analizując wszelkie kwestie w celu sprawdzenia, czy taka ochrona danej osobie przysługuje.
Grodecki wskazał, że Urząd w 2020 roku wydał 3,5 tys. decyzji. - Pamiętajmy, że procedura przyznawania ochrony trwa, a więc w ciągu roku kalendarzowego liczba wydanych decyzji nie będzie się równała napływowi uchodźców i złożonych wniosków - zastrzegł.
59 procent tych decyzji, jak zaznaczył wiceminister, była negatywna. Według danych UdSC takie decyzje otrzymało prawie 2,1 tys. osób, głównie obywatele Rosji - 1,3 tys. osób, Ukrainy - 314 osób i Tadżykistanu - 63 osoby.
Umorzenie wniosku
Warunki przyznania ochrony, zgodnie z informacją wiceministra, spełniło 399 osób. Jak podaje UdSC, byli to głównie obywatele Turcji - 85 osób, Białorusi - 81 osób, Rosji - 76 osób, Ukrainy - 28 osób oraz Tadżykistanu - 27 osób.
- Część z osób starających się o ochronę wyjeżdża, nie czekając na zakończenie postępowania. Wówczas postępowanie podlega umorzeniu. W 2020 r. umorzono ponad 1 tys. spraw - wyjaśnił ponadto Grodecki. Według UdSC w zdecydowanej większości dotyczyło to obywateli Rosji - ponad 700 osób.
Podczas trwania procedury uchodźczej obcokrajowcy mogą korzystać z zapewnianej przez UdSC pomocy socjalnej, na którą składa się m.in. zakwaterowanie, wyżywienie i opieka medyczna, a także z zajęć edukacyjnych, w tym nauki języka polskiego i kursów informacyjnych. - W 2020 r. z pomocy socjalnej i opieki medycznej skorzystało prawie 5,2 tys. osób - zaznacza Urząd.
REKLAMA
pkr
REKLAMA