Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Dokładnie 55 lat temu doszło do pierwszego przeszczepu nerki
Pierwszego przeszczepu nerki dokonano w Polsce dokładnie 26 stycznia 1966 r. Od tego czasu w naszym kraju wykonano już ponad 31 384 takie zabiegi. Transplantacja narządów wymaga skomplikowanej operacji, ale to także szansa na nowe życie i powrót do zdrowia osób, które tych narządów potrzebują.
2021-01-26, 13:00
Ogólnopolski Dzień Transplantacji przypada 26 stycznia, czyli w rocznicę pierwszego w Polsce przeszczepu nerki pobranej od osoby zmarłej, dokonanego przez zespoły kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza I Kliniki Chirurgicznej i kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego I Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie.
Powiązany Artykuł
![1200_szkoła_shutterstock.png](http://static.prsa.pl/images/d8b84bf7-8a7d-4d0b-aa3f-5f2d904eefa5.jpg)
Psychologiczne i edukacyjne skutki pandemii u dzieci. Eksperci PAN ostrzegają
Było to - przełomowe w skali kraju - wydarzenie, w którym biorcą narządu była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego.
Najbardziej znane serce
Historyczny przeszczep to także ten, który miał miejsce 5 listopada 1985 roku. To wtedy prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Po przeszczepie pacjent żył jeszcze 30 lat. Operacja odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca (wówczas Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) w Zabrzu. Profesor Religa po pierwszym udanym przeszczepieniu serca wciąż był pionierem polskiej kardiochirurgii, wykonując po raz pierwszy w kraju przeszczep płuc i serca.
Powiązany Artykuł
![Dobroczyńca Roku 1200.png](http://static.prsa.pl/images/f4276cca-eb36-467e-8ccd-ca25310590fb.jpg)
Trwa nabór wniosków do konkursu "Dobroczyńca Roku". Sprawdź szczegóły
Wielu wciąż czeka
Jak informuje Resort Zdrowia, na różnego rodzaju przeczepy, w każdej chwili (zgodnie z danymi na koniec 2018 r.) oczekuje ponad 5,5 tysiąca chorych. 2 000 osób oczekuje na przeszczepienie narządu unaczynionego, 500 na przeszczepienie szpiku, 3 000 na przeszczepienie rogówki.
REKLAMA
Choć ilość przeszczepień w polskich szpitalach stale rośnie, to wciąż nie pokrywa to całego zapotrzebowania. Niestety część chorych nie doczekuje przeczepienia.
Zostać dawcą
Jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia, człowiek może zostać dawcą po śmierci, ratując w ten sposób życie sześciu osobom. "Możesz zostać dawcą nie tylko narządów (serca, wątroby, trzustki, płuc, nerki, jelita), ale także rogówek i innych tkanek (skóry, kości, zastawek serca)".
Swoje narządy można także ofiarować za życia, jednak w tym przypadku stan zdrowia musi pozwalać na dalsze funkcjonowanie bez danego narządu. Bezpieczeństwo dawcy jest w tym przypadku najważniejsze.
MZ, MEN, Twitter/as
REKLAMA
REKLAMA