Święto miłośników słodkości. Kiedy wypada tłusty czwartek?

Wielkimi krokami zbliża się święto wszystkich miłośników pączków i słodkości. Dla niektórych to jedyna w roku okazja, aby najeść się słodkości do syta. Kiedy dokładnie tłusty czwartek wypada w tym roku? 

2021-01-28, 16:14

Święto miłośników słodkości. Kiedy wypada tłusty czwartek?
Tłusty Czwartek . Foto: shutterstock/Brent Hofacker

W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem - wynika z tego, że przypada 52 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. 

Wielu osób wciąż zgodnie z tradycją uważa, że jest to właśnie ten dzień, kiedy objadanie się jest całkowicie dozwolone. W Polsce zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek pojawił się w XVI wieku. 

Powiązany Artykuł

sałatka cezar tofu 1200.jpg
Sałatka Cezar. "Królowa na talerzu jest tylko jedna"

Kiedy dokładnie wypada?

Tłusty czwartek, jak sama nazwa wskazuje, wypada... w czwartek. W tym roku dokładnie w czwartek 11 lutego. Ponieważ jego data zależy całkowicie od Wielkanocy, jest to zwyczaj ruchomy. 

Google-Pączek

Co ciekawe, pączki są na tyle ważnym elementem tłustego czwartku, a przez to kultury, że to właśnie one były "bohaterem" pierwszej okazjonalnej grafiki Google (czyli. Doodle'a). 

REKLAMA

Pierwszy polski Doodle w 2007 roku. / Zrzut ekranu: spiderweb.pl Pierwszy polski Doodle w 2007 roku. / Zrzut ekranu: spiderweb.pl

Doodle pojawiają się na stronie głównej przeglądarki Google i są ściśle związane z kulturą i codziennością danego kraju. Pierwszy polski Doodle pojawił się w 2007 roku i był właśnie... pączkiem. A dokładnie - dwoma. 

Powiązany Artykuł

zdrowe jedzenie shutter 1200  Elenadesign.jpg
Dobrze zacznij rok. "Zamień wybryki na zdrowe nawyki"

Dwie tłuste literki "o" w słowie Google były nawiązaniem do naszego rodzimego zwyczaju. Od tego czasu polskie Doodle pojawiają się w przeglądarce regularnie

Pączki z marmoladą i... słoniną?

Najpopularniejszymi łakociami pałaszowanymi przez rodaków w tłusty czwartek są nie tylko pączki, ale także obsypywane obficie cukrem pudrem faworki, które - w zależności od regionu - nazywane są chrustem lub chruścikami. 

Choć pączki najczęściej kojarzą nam się z nadzieniem w postaci marmolady lub dżemu, to dawniej objadano się też ich bardziej wytrawną wersją - przysmak okraszany był słoniną, boczkiem lub mięsem, a popijano go wódką. 

REKLAMA

as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej