Antysmogowy mural z Wojciechem Korfantym w Zabrzu. Powstał dzięki grupie Tauron

2021-02-02, 13:28

Antysmogowy mural z Wojciechem Korfantym w Zabrzu. Powstał dzięki grupie Tauron
Malowidło zostało przygotowane przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Na ścianie jednej z kamienic w Zabrzu powstał mural z wizerunkiem Wojciecha Korfantego - działacza narodowego i przywódcy powstańczego, zaliczanego do jednego ojców polskiej niepodległości. Malowidło zostało wykonane przy użyciu specjalnej farby pochłaniającej zanieczyszczenia z powietrza. Projekt powstał z inicjatywy Tauron Polska Energia we współpracy z zabrzańskim Urzędem Miasta i Eco Evolution.

Posłuchaj

Posłuchaj

Rzecznik prasowy przedsiębiorstwa Tauron Polska Energia Łukasz Zimnoch podkreśla, że mural realnie wpłynie na jakość powietrza w okolicy (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

We wtorek odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu o powierzchni 126 mkw. To pierwsza tego typu praca na Śląsku, która powstała dzięki grupie Tauron. Postać słynnego śląskiego polityka została uwieczniona na ścianie kamienicy przy ul. Bolesława Wallek-Walewskiego w centrum Zabrza.

Powiązany Artykuł

szpital free shutt 1200 .jpg
Wszystkie ręce na pokład. Państwowe spółki silnie zaangażowane w walkę z pandemią

Farba pochłania zanieczyszczenia z powietrza

Do przygotowania malowidła wykorzystana została specjalna farba, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. Jak podaje Tauron, 1 mkw. pokryty tego rodzaju farbą redukuje 0,44 g tlenków azotu, odrobinę więcej niż oczyszcza dziennie średniej wielkości drzewo. Farba również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce.

Czytaj także:

- Walczymy o wyższą jakość życia naszych klientów. Duże miasta zmagają się dziś z wyzwaniami cywilizacyjnymi, w tym zanieczyszczonym powietrzem. Farby antysmogowe użyte do namalowania muralu, to tak zwane pożeracze smogu. Realizując takie projekty chcemy pokazać, że nowocześnie to również blisko natury - powiedział prezes Tauron Polska Energia Wojciech Ignacok. Jak oświadczył, jego grupa energetyczma podejmuje działania, dzięki którym ma być liderem rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Powiązany Artykuł

mural Baczyński 1200 FORUM.jpg
Wyjątkowy mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

- Mural, który przyozdobił kamienicę na ul. Bolesława Wallek-Walewskiego 2 przedstawia Wojciecha Korfantego, największego ze śląskiego rodu - podkreśliła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka–Szulik.

"Superściana z wizerunkiem superbohatera"

Wykonawcą muralu jest Grupa RW działająca w ramach projektu EcoEvolution.org. - Dzięki nanotechnologiom można znacząco poprawić jakość życia w śródmieściach miast, które w zimie cierpią od smogu, zaś latem są przegrzewane przez fale upałów. Wykonany przez nas mural w zimie pochłania smog, zaś latem jest plamą bieli, która obniża temperaturę w swoim pobliżu. Zachęcamy do korzystania z innowacyjnych technologii, które są pomocne w rozwiązywaniu starych problemów - wskazał Paweł Lisowski, autor z EcoEvolution.org.

Jak przypomniał prezes Ignacok, upamiętnienie Korfantego to jedno z działań zainicjowanych przez Tauron z okazji ubiegłorocznego Święta Niepodległości. - Dzięki muralowi Zabrze zyskało superścianę o supermocach z wizerunkiem superbohatera - podsumował prezes.

Powiązany Artykuł

korfanty 1200.jpg
"Był symbolem odrodzenia narodowego na Śląsku". Prof. Woźniczka o Wojciechu Korfantym

***

Zmarły w 1939 r. Wojciech Korfanty był czołowym działaczem niepodległościowym Górnego Śląska. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. W II RP był związany z Chrześcijańską Demokracją. Po niekorzystnej dla Polaków interpretacji wyników plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o przynależności państwowej Górnego Śląska, stanął na czele III powstania śląskiego jako jego dyktator. Powstanie przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce Wojciech Korfanty był posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa, a także przeciwnikiem politycznym Józefa Piłsudskiego. W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej. Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami wyemigrował do Pragi. Gdy w kwietniu 1939 r. wrócił do Polski, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Pomimo protestów opinii publicznej spędził tam prawie trzy miesiące. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Niespełna miesiąc później zmarł. Spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej