more_horiz
Wiadomości

Mroźna zima szczególnie trudnym czasem dla zwierząt ze schronisk. Zobacz, jak możesz im pomóc

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 15:46
Zima to szczególnie trudny czas dla bezdomnych zwierząt i samych schronisk. Jest jednak wiele sposobów świadomej pomocy, dzięki której zwierzęta przetrwają w godnych warunkach ten mroźny okres. Sprawdź, jak im pomóc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/kOliveshadow

Pierwszą i zarazem najlepszą formą pomocy jest adopcja. W warszawskim schronisku "Na Paluchu" czeka aż 40 kotów i blisko 400 psów. Henryk Strzelczyk, dyrektor schroniska podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że "jeżeli ktoś zastanawia się nad adopcją, to teraz warto podjąć taką decyzję, ponieważ mamy najpilniejszy okres z racji dużych mrozów". Jednak każda taka decyzja musi być odpowiednio przemyślana i odpowiedzialna, a jeżeli sytuacja nie pozwala na adopcję, kolejną formą pomocy może być darowizna pieniężna. Z pewnością pomoże ona zapewnić zwierzętom lepsze warunki podczas zimy. Ta z kolei jest kosztownym okresem dla schronisk, które starają się zapewnić zwierzętom odpowiednią temperaturę. 

Elena Fragoso pies porzucony bezdomność zwierzęta zima 1200.jpg
"Podziel się odrobiną ciepła". Pomoc zwierzętom zimą

Czytaj także:

Każde ze schronisk przyjmuje również dary rzeczowe dla zwierząt. Są to przede wszystkim dobre karmy dla psów i kotów - zdecydowanie bardziej preferowana jest mniejsza ilość karmy, ale o lepszej jakości, niż większa ilość karmy "marketowej", która składa się w dużej mierze z pustych kalorii i nie jest zbyt wartościowa. - Karma powinna zawierać dużą zawartość mięsa i być dobrze przyswajalna. Dzięki odpowiedniemu wyżywieniu zwierzęta będą zdrowsze, a tym samym lepiej ogrzane i zima nie będzie im tak straszna - przyznaje Henryk Strzelczyk.

Darem mogą być również: ciepłe koce do wykładania i tym samym do ocieplania bud oraz leżanek, szelki i smycze dla psów, legowiska, miski, szare gazety, maty węchowe, suplementy diety oraz wszelkie zabawki. Całą listę potrzebnych rzeczy można znaleźć na stronie konkretnego schroniska.

Nie wszystkie dary służą

Przekazując konkretne dary dla schronisk, warto pamiętać, że nie wszystkie one służą zwierzętom. Jednym z przykładów niepotrzebnego daru jest kołdra lub poduszka z pierzem. Jak podkreśla dyrektor schroniska "Na Paluchu" "materiał ten może zostać łatwo rozerwany i tym samym przy sprzątaniu może sprawić pracownikom tylko kłopot, a samemu zwierzakowi na niewiele się przyda". Ponadto taka kołdra łatwo może zawilgotnieć, a przez to będzie wychładzać, zamiast ogrzewać. Nie warto również przynosić materaców, ponieważ nie da się ich utrzymać w czystości.

Przekazując zabawki dla zwierząt, warto również zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. Dobrze, aby były one wykonane z mocnego i trwałego materiału. Podobnie rzecz ma się z obrożami i smyczami - wykonane ze słabego materiału lub posiadające tanie i plastikowe klamry, stwarzają niebezpieczeństwo podczas spaceru ze zwierzęciem, gdyż może ono zerwać się wolontariuszowi i wpaść pod samochód albo uciec.  

Kolejnym z pomysłów na pomoc może być organizacja zbiórki dla bezdomnych zwierzaków, a nawet wolontariat i pomaganie w wyprowadzaniu zwierzaków na spacer. W razie chęci wsparcia zwierząt podczas zimy wystarczy wejść na stronę schroniska lub zadzwonić i zapytać o możliwości pomocy pracownika.

dn

Zobacz także

Zobacz także