"Pandemia jest egzaminem z braterstwa". Kard. Nycz w homilii na Światowy Dzień Chorego
- Służba choremu polega na patrzeniu w twarz brata i siostry, w twarz człowieka chorego. Służba zdrowia, służba choremu nie może być ani ideologiczna, ani polityczna. Dlatego, że nie polega na służeniu idei, tylko na służeniu konkretnemu człowiekowi - mówił podczas homilii w 29. Światowy Dzień Chorego arcybiskup metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
2021-02-11, 16:45
Kardynał nawiązał do braterstwa z Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego. - Papież z całą sobie właściwą stanowczością przypomina, że pandemia jest także egzaminem z braterstwa. Braterstwa tych, którzy posługują chorym w szpitalach lekarzy z tymi, którzy za Służbę Zdrowia odpowiadają. Braterstwa i współpracy wszystkich, którym na sercu leży, na pierwszym miejscu, chory człowiek nad którym się pochylają - mówił kardynał Nycz.
Powiązany Artykuł
Plan odbudowy zdrowia Polaków. Adam Niedzielski przedstawił pięć kluczowych elementów
Metropolita warszawski odniósł się również do zagadnienia służby choremu. - Służba choremu polega na patrzeniu w twarz brata i siostry, w twarz człowieka chorego. I dlatego - mówi papież Franciszek w Orędziu . - Służba zdrowia, służba choremu nie może być ani ideologiczna, ani polityczna. Dlatego, że nie polega na służeniu idei, tylko na służeniu konkretnemu człowiekowi. Człowiekowi choremu, który przychodzi do was czasem bez nadziei, ale przychodzi po nadzieję – podkreślił hierarcha.
Posłuchaj
"Dziękował lekarzom za służbę, a umocnienia szukał w Bogu"
Kardynał Kazimierz Nycz nawiązał do patrona szpitala MSWiA - papieża Jana Pawła II, który dziękował lekarzom za służbę, ale umocnienia szukał w Bogu i Matce Bożej. - Papież Jan Paweł II dziękując lekarzom, służbie zdrowia, których w pewnym sensie traktował jak tych sług z Kany Galilejskiej, bez których nie mógłby Pan Jezus leczyć z ich grzechów i chorób. Robi to dzięki wam, lekarzom. Wiedział, że to podwójne dziękczynienie - ludziom, służbie zdrowia, Panu Bogu i Matce Najświętszej- nie ma w sobie żadnej sprzeczności - zaznaczył kardynał Nycz.
REKLAMA
Po Mszy świętej Metropolita warszawski udzielił sakramentu namaszczenia chorych. Światowy Dzień Chorego 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, ustanowił papież Jan Paweł II w dniu 13 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich oraz w 11. rocznicę zamachu na swoje życie. W Orędziu na Światowy Dzień Chorego papież Franciszek pisze, że "to odpowiedni moment, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot".
bartos
REKLAMA