more_horiz
Wiadomości

"Żegnamy osobę szczególną i wyjątkową". Dziś pogrzeb Ryszarda Szurkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 08:38
W Wierzchowicach koło Świebodowa odbędzie się pogrzeb wybitnego sportowca Ryszarda Szurkowskiego. O godzinie 14.00 w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny będzie odprawiona msza święta, po której mistrz kolarstwa zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu. Będzie to druga część uroczystości pogrzebowych Ryszarda Szurkowskiego. 5 lutego, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w intencji zmarłego została odprawiona msza święta. Legendarnego kolarza żegnali: rodzina, przyjaciele, sportowcy oraz przedstawiciele rządu. Ryszard Szurkowski zmarł 1 lutego, w wieku 75 lat.
Dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, Ryszard Szurkowski. Fot. archiwalne
Dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, Ryszard Szurkowski. Fot. archiwalneFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Ryszard Szurkowski to mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju.

Posłuchaj
00:19 10905225_2-lang-ok.mp3 W dzień pogrzebu Ryszarda Szurkowskiego wspomina Czesław Lang (IAR) 

Czesław Lang wspomina Ryszarda Szurkowskiego jako wielkiego Polaka. - Wiele razy reprezentował Polskę w Wyścigach Pokoju, w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata. Wiele razy, dzięki niemu, słyszeliśmy Mazurka Dąbrowskiego i na pewno za to jesteśmy mu wszyscy bardzo wdzięczni. Żegnaj Ryszardzie, zostaniesz w naszej pamięci na pewno przez całe życie - zaznacza Czesław Lang.

Ryszard Szurkowski FREE 1200.jpg
Reportaż Jakuba Tarki "Wspomnienie o Ryszardzie Szurkowskim"

Trener i sędzia zapaśniczy Andrzej Supron mówi, że "żegnamy osobę szczególną i wyjątkową". - Miałem ogromne szczęście, że na swojej drodze spotkałem takiego człowieka, życzliwego przyjaciela, który lubił pomagać. Żegnamy człowieka, który stworzył historię polskiego sportu. Poważany był nie tylko w kraju, ale również za granicą. Był ambasadorem naszego wspaniałego polskiego sportu - wyznaje Andrzej Supron.

Czytaj także:

Piątego lutego podczas ceremonii pożegnalnej w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Ryszardowi Szurkowskiemu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Najwybitniejszy polski kolarz został uhonorowany w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju i upowszechniania kolarstwa w Polsce oraz krzewienia i propagowania kultury fizycznej i idei olimpijskiej.

Posłuchaj
00:17 10905225_1-lang.mp3 Ryszarda Szurkowskiego wspomina Andrzej Supron (IAR) 

Ryszard Szurkowski dwukrotnie wygrał plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na najlepszego polskiego sportowca. Polskie Radio w 2015 roku wyróżniło go tytułem "Osobowości sześćdziesięciolecia Kroniki Sportowej".

Został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Został także siedmiokrotnie odznaczany Złotym Medalem "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe".

paw/

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem