Lód na Wiśle. Lodołamacze udrażniają rzekę, saperzy przeprowadzili rekonesans
Na Wiśle w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej obserwowane są wahana poziomu wody. W Płocku rzeka nieco opadła. Z portu we Włocławku wypłynęły w czwartek ponownie lodołamacze, kierując się w górę Wisły, aby w okolicy Płocka kontynuować udrażnianie koryta rzeki. W czwartek przed południem obradował w Płocku powiatowy sztab kryzysowy.
2021-02-25, 12:06
Poziom Wisły w Wyszogrodzie w czwartek przed południem wynosił 644 cm, czyli 94 cm ponad stan alarmu, a w Kępie Polskiej 563 cm, czyli 63 cm powyżej stanu alarmowego. Stany alarmu w dalszym ciągu rzeka przekracza także w Płocku.
"Dziś lodołamacze będą kontynuowały prace udrożnieniowe na Wiśle – w tym akcję na wysokości Płocka. Jednostki będą usuwały krę. Pokruszony lód może mieć tendencje do zatrzymywania się, mogą się pojawiać lokalne wahania stanu wody" – podały w czwartek Wody Polskie.
Powiązany Artykuł
Dwa lodołamacze dotarły do Płocka. Prezes Wód Polskich: wszystko jest pod kontrolą
Jak przekazano w komunikacie, "lodołamacze będą pracowały powyżej Płocka i na Zbiorniku Wodnym Włocławek", gdzie nieco zwiększył się przepływ wody, który wynosi obecnie 1300 metrów sześc. na sekundę.
Są wahania, stan rzeki bez zmian
- Mamy wahania poziomu Wisły. Stan rzeki od środy wieczorem zasadniczo nie zmienił się – powiedział PAP w czwartek przed południem kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski.
Jak podkreślił, wały przeciwpowodziowe wzdłuż Wisły na terenie powiatu płockiego są stale patrolowane.
REKLAMA
- Pojawiają się kolejne nory po bobrach. Są one na bieżąco łatane workami z piaskiem – zaznaczył Jakubowski.
Pomoc wojska
Kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim dodał, że działania samorządów i straży pożarnej wspiera tam aktualnie 30 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy jeszcze w środę przybyli do Wyszogrodu. Wtedy też, z uwagi na rosnący poziom Wisły, zabezpieczono workami z piaskiem część budynków.
Powiązany Artykuł
Sytuacja na Zbiorniku Włocławskim. Do pracy przystąpią dodatkowe lodołamacze
Jakubowski przekazał, że w czwartek na terenie gminy Bodzanów wojsko dokonuje wraz z przedstawicielami Wód Polskich rekonesansu.
- Chodzi o ocenę sytuacji pod kątem użycia Sił Zbrojnych. Chciałbym podkreślić, że jest to rekonesans. Na razie nikt nie chce wysadzać niczego na Wiśle – oświadczył kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim.
REKLAMA
Bez radykalnych działań
Jeszcze w środę, Wody Polskie, informując, iż konieczne jest dalsze udrażnianie Wisły, gdzie powyżej Płocka zalega wciąż pokrywa lodowa, podały m.in., że "jedną z rozważanych opcji jest wkroczenie do akcji saperów".
- Na dzisiejszym sztabie zarządzania kryzysowego padła rekomendacja, żeby saperzy zrobili rekonesans, natomiast na chwilę obecną nie zgadzamy się, żeby takie działania, jak ewentualne wysadzanie lodu na Wiśle, były podejmowane – podkreślił Jakubowski.
Powiązany Artykuł
"Jesteśmy w przełomowym momencie". Prezes Wód Polskich o akcji kruszenia lodu
- To, w naszej opinii, mogłoby wyrządzić w chwili obecnej więcej szkody niż pożytku. Nie ma obecnie takiej sytuacji, żeby podejmować tak radykalne kroki - wyjaśnił kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim.
Alarm przeciwpowodziowy
W samym Płocku, gdzie jeszcze w środę, po przełamaniu zatoru lodowego poniżej miasta, dopłynęły lodołamacze, w czwartek przed południem poziom Wisły wynosił na poszczególnych wodowskazach: Grabówka 353 cm (stan alarmowy 340 cm), Borowiczki – 375 cm (stan alarmowy 345 cm), brama przeciwpowodziowa w porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta – 320 cm (stan alarmowy 237 cm), a na nabrzeżu PKN Orlen – 723 cm (stan alarmowy 700 cm). Oznacza to, że od środy wieczorem ubyło tam o 3 do 13 cm wody.
W Płocku wciąż obowiązuje ogłoszony 8 lutego alarm przeciwpowodziowy. Został wówczas wprowadzony z uwagi na zator lodowy na Wiśle poniżej miasta – w miejscowości Popłacin - blokujący swobodny przepływ wody i powodujący przybór rzeki.
Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy ogłoszony 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.
fc
REKLAMA
REKLAMA