X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sytuacja na Zbiorniku Włocławskim. Do pracy przystąpią dodatkowe lodołamacze

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 13:41
Dwa dodatkowe lodołamacze, które dotrą Wisłą z Gdańska do Włocławka, jeszcze w poniedziałek zostaną prześluzowane przez tamę na Zbiornik Włocławski, gdzie będą wspierać pracę jednostek, kruszących zator lodowy w Woli Brwileńskiej. Obecnie na Zbiorniku Włocławskim pracuje 7 lodołamaczy.
Lodołamacze pracują na Wiśle
Lodołamacze pracują na Wiśle Foto: PAP/Szymon Łabiński

- Jesteśmy w trakcie bardzo trudnej akcji lodołamania na odcinku Wisły pomiędzy stopniem Włocławek a Modlinem. Na tym odcinku utworzyła się stała pokrywa lodowa – powiedział wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś. Podkreślił, że dzięki dotychczasowej pracy lodołamaczy na Zbiorniku Włocławskim, rozciągającym się na Wiśle między Włocławkiem a Płockiem, udało się utworzyć tam w pokrywie lodowej rynnę o długości ponad 30 km, której szerokość wynosi od 150 do 500 metrów.

mid-21220072 (1).jpg
Przekroczone stany ostrzegawcze na rzekach. IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne dla kilku województw

Woś przyznał, iż aktualnie na Zbiorniku Włocławskim pracuje 7 lodołamaczy, gdyż jedna z jednostek została wyłączona z eksploatacji i obecnie jest serwisowana. 

- Zostały tam stwierdzone problemy, jeżeli chodzi o układ chłodzenia. Okazał się on nieszczelny, z tym, że nie nastąpił wyciek glikolu do rzeki tylko zęzy – wyjaśnił. Wiceprezes Wód Polskich ocenił, iż jest duże prawdopodobieństwo, że z ponownym uruchomieniem lodołamacza nie trzeba będzie czekać do czwartku, gdy dotrzeć ma serwis firmy z Niemiec, i w tym czasie z usterką jednostki poradzi sobie polski serwis.

Dodatkowe lodołamacze

Przekazał jednocześnie, iż do Włocławka dopływają z Gdańska dwa dodatkowe lodołamacze, które jeszcze w poniedziałek "zostaną prześluzowane" przez zaporę, zasilając flotę pracującą na Zbiorniku Włocławskim. 

odra shutterstock_1917420518 1200.jpg
Osłabiona struktura lodu. Stabilizuje się poziom wody na dolnej Odrze i Pilicy

- To jest optymalna liczba lodołamaczy na tym obszarze – podkreślił wiceprezes Wód Polskich. Dodał, że gotowe są inne lodołamacze Gdańsku, by w razie potrzeby dotrzeć do Włocławka, ale na razie nie jest to konieczne. Ocenił, że sytuacja na środkowym biegu Wisły jest obecnie stabilna. - Mamy oczywiście na względzie również to, że ocieplenie będzie postępować. I dlatego staramy się, żeby jak najszybciej uporać się z tym głównym zatorem i jak najszybciej pójść dalej, w górę rzeki, jeżeli chodzi o akcje lodołamania - dodał.

Dolny odcinek Wisły

Woś dodał, że w dolnym odcinku Wisły nie ma aktualnie zagrożeń, a występujące tam zjawiska lodowe są w fazie zaniku. - Cała nasza uwaga, wszystkie nasze siły skierowane są tutaj, w tej rejon, w rejon Włocławka, gdzie rzeczywiście w tej chwili istnieje zagrożenie powodzi zatorowej, aczkolwiek, jak powiedziałem, na tę chwilę sytuacja jest stabilna. Ze względu na to, że mamy do czynienia z dużym ociepleniem, bierzemy pod uwagę oczywiście różne warianty – podkreślił wiceszef Wód Polskich.

Przyznał, że odwilż może powodować z jednej strony, że nagromadzony na rzekach lód nie będzie już taki twardy, co ułatwi prowadzenie akcji lodołamania, ale z drugiej strony, przy samoczynnych pęknięciach i ruchach lodu może dochodzić do kolejnych podpiętrzeń.

as

Czytaj także

Sytuacja na Wiśle. Prezes Wód Polskich: przed nami kilka tygodni ciężkiej pracy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 15:19
- We Włocławku czeka nas szereg tygodni ciężkiej pracy lodołamaczy. Mamy 100 km stałej pokrywy lodowej, która sięga poza Wyszogród w kierunku Warszawy. Z dużym prawdopodobieństwem w środę ruszy akcja lodołamania - zapowiedział Przemysła Daca, prezes Wód Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roztopy i wezbrania wody. Straż pożarna w gotowości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 13:32
- W związku z sytuacją meteorologiczną, opadami deszczu i występującymi zjawiskami lodowymi na rzekach w gotowości jest m.in. 27 kompanii specjalnych, 700 ratowników, 280 pojazdów, 96 łodzi, czy 64 pompy dużej wydajności - poinformował w środę mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP.
rozwiń zwiń