Warszawa: pożegnano Teresę Żabińską-Zawadzki. Jej rodzice uratowali ponad 300 Żydów
Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Teresę Żabińską-Zawadzki, córkę Jana i Antoniny Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej uratowali od śmierci ponad 300 Żydów z warszawskiego getta. Zostali za to odznaczeni medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata izraelskiego instytutu Yad Vashem.
2021-02-26, 16:37
Powiązany Artykuł
Nie żyje Teresa Żabińska-Zawadzki. Jej rodzice ocalili setki warszawskich Żydów
Jak wspomina przyjaciółka rodziny - Hanna Budzisz, Teresa Żabińska-Zawadzki zawsze z dumą opowiadała o swoich rodzicach i ich działalności w czasie okupacji niemieckiej.
- Przyszłam pożegnać Teresę Żabińską, córkę wybitnych ludzi: twórcy i wieloletniego dyrektora warszawskiego ZOO Jana Żabińskiego oraz jego żony Antoniny, którzy mieszkali w willi na terenie ogrodu zoologicznego, nazywanej willą Pod Zwariowaną Gwiazdą. W pomieszczeniach domu oraz w klatkach dla zwierząt ukrywali Żydów z warszawskiego getta, zapewniając im opiekę do czasu wyrobienia aryjskich dokumentów. Przez ZOO przeszły setki uciekinierów. Dawali schronienie żołnierzom oraz harcerzom Szarych Szeregów. Ukrywali też broń - przypomina Hanna Budzisz.
Czytaj także:
- "Wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci". Jan Jagielski otrzymał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
- Błędy w książce "Dalej jest noc". 80-latka walczy z historykami o pamięć stryja
Teresa Żabińska część życia spędziła w Danii. Kilkanaście lat temu wróciła do rodzinnej Warszawy. Jej życie naznaczone było troską o ojczyznę i dbałością o pamięć rodziców. W 1968 roku jej mama Antonina Żabińska wydała swoje wspomnienia. Na ich podstawie powstała książka amerykańskiej pisarki Diane Ackerman "Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO", która stała się kanwą filmu "Azyl" z 2017 roku.
Teresa Żabińska-Zawadzki zmarła 31 stycznia w wieku 77 lat. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
REKLAMA
mbl
REKLAMA