Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych. Polskie Radio przygotowało specjalne programy
Polskie Radio przygotowało dziś specjalne programy z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych. Obchodzone dziś święto przypada w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na czele z podpułkownikiem Łukaszem Cieplińskim, pseudonim "Pług".
2021-03-01, 04:30
Posłuchaj
Posłuchaj
O 20.10 w Programie 1 Polskiego Radia rozpocznie się koncert "Młodzi Niezłomnym". Zespół wokalny SOUL Sanok wykona między innymi utwory "Uwierz Polsko", "Ballada o rotmistrzu Pileckim", "Inka" i "Dla Niepodległej szli". Koncert został nagrany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego, a jego organizatorami są minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Powiązany Artykuł
Rocznice i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na poniedziałek
Rozmowa z synem "Lalusia"
O 22.06 w Polskim Radiu 24 w audycji "Towarzystwo Niepokornych" będzie można wysłuchać rozmowy z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Jarosławem Szarkiem. Wcześniej, o 13.33, gościem programu będzie Marek Franczak - syn Józefa Franczaka pseudonim "Laluś". Poległ on w walce 21 października 1963 roku, czyli ponad 18 lat po zakończeniu działań wojennych.
REKLAMA
Posłuchaj
Propozycje dla słuchaczy przygotował także Program 3 Polskiego Radia. W audycji "Trójka do trzeciej", emitowanej w godzinach 11.00-15.00, można było usłyszeć o tym, kim byli Żołnierze Wyklęci i dlaczego wciąż wiemy o nich stosunkowo mało. Temat powrócił także w audycji "W tonacji Trójki", emitowanej w godzinach 18.00-19.00.
- W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dyrektor placówki: chcemy pokazać drogę tych ludzi
- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dr Łabuszewski: przez lata tworzono ich czarną legendę
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej walczyli w antykomunistycznym podziemiu, stawiając opór sowietyzacji Polski. Wielu żołnierzy zwanych także niezłomnymi, ginęło w walce.
REKLAMA
pkr
REKLAMA