Gliński o prof. Limonie: jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury
"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pisarza, tłumacza, wybitnego humanisty. Jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury" - napisał w środę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
2021-03-03, 13:31
"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pisarza, tłumacza, wybitnego humanisty. Jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury. Rodzinie i Bliskim Profesora składam wyrazy głębokiego współczucia" - napisał na Twitterze minister kultury.
Powiązany Artykuł
Nie żyje prof. Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego
"Wspaniały człowiek o ogromnej kulturze"
Profesora Limona wspomina także aktor Jerzy Radziwiłowicz. "Prof. Jerzy Limon to cudowny, wspaniały człowiek o ogromnej kulturze, ogromnej wiedzy i wrodzonej delikatności i również, jak się okazało, o ogromnym uporze i sile, żeby zbudować teatr na miejscu, gdzie kiedyś grywali aktorzy szekspirowscy".
Dodał, że Gdański Teatr Szekspirowski to ogromne dzieło życia prof. Limona. "To jest niezwykły ślad, który po sobie pozostawił. Mało kto z takim uporem przez tak wiele lat, kilka dekad walczył, aby to powstało, tylko dlatego, że Gdańsk to było jedyne miejsce w Polsce, gdzie niegdyś grywali aktorzy angielscy" - dodał. "Jego miłość do tego tematu, do języka i teatru angielskiego oraz samego Szekspira napędzała wszystko".
Powiązany Artykuł
Nie żyje prof. Jerzy Limon. "Teatrowi Szekspirowskiemu w Gdańsku oddał całe serce"
Pisarz, tłumacz, twórca
W wieku 70 lat w jednym z gdańskich szpitali zmarł w środę nad ranem profesor Jerzy Limon, anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Przyczyną śmierci naukowca był koronawirus.
REKLAMA
W wywiadzie udzielonym przez kilku laty Programie 2 Polskiego Radia, Jerzy Limon dzieli się doświadczeniem powstania teatru szekspirowskiego. Jak mówił, w czasie studiów w Anglii zauważył ogromną lukę wiedzy o kulturze polskiej.
Posłuchaj
Urodził się 24 maja 1950 r. w Malborku. Od 1989 r. był prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, stawiającej sobie za cel przywrócenie pamięci o obecności w Gdańsku teatru elżbietańskiego, do końca XVIII wieku. Kierował Gdańskim Teatrem Szekspirowskim od jego powstania w 2014 r.
W 2006 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2006) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). We wrześniu 2014 r. w związku z otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, królowa brytyjska Elżbieta II przyznała mu za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera (wręczony przez ambasadora brytyjskiego 29 stycznia 2015 r. w Gdańsku).
twitter/as
REKLAMA
REKLAMA