Krajowy Plan Odbudowy. Zagórski: nie tylko inwestycje, także zmiany w prawie
Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera Marek Zagórski mówił podczas debaty online poświęconej Krajowemu Planowi Odbudowy, że ten plan to nie tylko inwestycje z unijnych środków, ale również zmiany prawa mające między innymi przyspieszyć transformację cyfrową państwa. Debatę zorganizowano w ramach konsultacji społecznych.
2021-03-09, 21:27
Powiązany Artykuł
"Najpierw Krajowy Plan Odbudowy, potem Nowy Ład". Premier o strategii walki z kryzysem COVID-19
Marek Zagórski, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, zapowiedział, że jedną z kluczowych reform będzie nowelizacja ustawy o informatyzacji. - My to nazywamy ustawą "paper less", która spowoduje, że wdrożymy w sposób efektywny kilka zasad, z których najważniejszą jest zasada domyślności cyfrowej. Będzie mówiła o tym, że w pierwszej kolejności, priorytet we wszystkich procesach administracyjnych i gospodarczych mają dokumenty cyfrowe. Chyba, że nie mogą być zastosowane z powodu wykluczenia cyfrowego lub braku dostępu do sieci. Dopiero wtedy możemy zastąpić je metodą tradycyjną - mówił minister Zagórski.
Czytaj także:
- Zielona energia, efektywność i zrównoważony transport. Ruszyły konsultacje społeczne KPO
- "Fundusz Odbudowy to wielka szansa dla Polski". Poseł PiS o środkach z UE
- "Propozycje PO to political fiction". Jan Mosiński o "Recepcie na kryzys"
Sekretarz stanu w KPRM dodał, że obecny proces cyfryzacji administracji publicznej jest częściowo blokowany przez przestarzałe przepisy, niedostosowane do dostępnych technologii. Jako przykład podał instytucję "czynnego żalu", która jeszcze na początku ubiegłego roku wymagała odwiedzenia urzędu.
Posłuchaj
Polityk powiedział również, że projekty związane z rozwojem sieci 5G w ramach KPO będą wybierane w trybie konkursowym. Pytany przez internautów o zakres wsparcia dla firm telekomunikacyjnych odpowiedział, że szczegóły będą jeszcze ustalane z rynkiem. - Jesteśmy także w takim momencie, w którym następuje pewna zmiana modelu funkcjonowania operatorów telekomunikacyjnych, część z nich sprzedaje infrastrukturę po to żeby kupować odpowiednie usługi stwarzające możliwość świadczenia przez nich dalej usług detalicznych - powiedział Marek Zagórski. Jednocześnie zaznaczył, że wsparcie na pewno będzie ukierunkowane na budowę infrastruktury sieci 5G w miejscach wykluczonych, gdzie inwestycje komercyjne nie są zbyt opłacalne.
Strategia wydania unijnych miliardów
KPO jest dokumentem, który określa, na co poszczególne państwa członkowskie przeznaczą unijne środki z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Do 2 kwietnia potrwają jego konsultacje społeczne. Polska ma do wykorzystania ponad 57 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek.
REKLAMA
Rząd zachęca do zapoznania się z KPO i przekazania swoich uwag lub propozycji. Wszystkie szczegóły są dostępne na stronie internetowej: kpo.gov.pl.
mbl
REKLAMA