Obostrzenia w kolejnych regionach? Rzecznik MZ: realizują się czarne i niebezpieczne scenariusze
- Kolejne województwa, które zmierzają trendem bardzo szybkiego wzrostu zakażeń koronawirusem to: śląskie i kujawsko-pomorskie oraz podkarpackie, wielkopolskie i dolnośląskie - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
2021-03-16, 13:42
W związku z regionalnie zwiększoną liczbą zakażeń koronawirusem w niektórych województwach wprowadzono zaostrzone restrykcje. Dotychczas wprowadzono je w woj. warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim oraz lubuskim. W związku z tym w tych województwach zamknięte są m.in. hotele, baseny, muzea, kina, teatry oraz obiekty sportowe; ograniczona jest działalność galerii handlowych. Klasy I-III wróciły do nauki hybrydowej.
Bardzo szybki wzrost zakażeń
Na konferencji prasowej Andrusiewicz mówił, że są kolejne województwa zmierzające trendem bardzo szybkiego wzrostu. - Blisko 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest już na Śląsku i woj. kujawsko-pomorskim, z kolei 40 zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest w woj. podkarpackim, wielkopolskim i dolnośląskim - poinformował. I dodał, że w całym kraju widoczna jest tendencja wzrostowa.
Powiązany Artykuł
Zapisy na szczepienia seniorów z rocznika 1952. Wiemy, ile osób się zgłosiło
- Na południu widzimy przyrosty po 40-50 proc. dzień do dnia, więc ta sytuacja nie nastraja optymistycznymi myślami - zauważył rzecznik MZ. Jego zdaniem "na pewno na razie realizują się czarne i niebezpieczne scenariusze, dlatego tak ważne w tych najbliższych dniach jest to, żebyśmy zachowywali się bardzo odpowiedzialnie i przestrzegali wszystkich zasad sanitarno-epidemiologicznych".
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował tażke, że od soboty powinien zacząć działać szpital tymczasowy w Radomiu. - Wszystko wskazuje na to, że w sobotę zostaną przyjęci pierwsi pacjenci - dodał. - Jest to niezwykle ważne, gdyż jak sami państwo odnotowywaliście najczęściej te problemy z przyjmowaniem pacjentów covidowych rozpoczynały się właśnie w Radomiu - kontynuował. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski, korzystając z zapisów tzw. ustawy covidowej, zawiesił do 10 września dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacynę i powołał swojego pełnomocnika. Został nim szef radomskiej delegatury NFZ Andrzej Cieślik.
REKLAMA
- Każdy, kto nie rozpoczął egzaminów specjalizacyjnych przed 19 marca, powróci do tych egzaminów po 17 maja. To jest ruch, który ma pomóc zwiększyć obsadę w szpitalach covidowych i na oddziałach zakaźnych - przekazał Wojciech Andrusiewicz.
Powiązany Artykuł
Co dalej ze szczepionką AstraZeneki? Europejska Agencja Leków wydała oświadczenie
"Każde ręce potrzebne do leczenia pacjentów"
Rzecznik resortu zdrowia mówił, że młodzi lekarze przed specjalizacją oczekują, by zrezygnować z egzaminu specjalizacyjnego, co miałoby pozwolić na zwiększenie kadry w walce z pandemią. Andrusiewicz zwracał uwagę, że w części egzaminy specjalizacyjne już się odbyły - zarówno ustne, jak i pisemne. - Niesprawiedliwym by było, gdybyśmy jednych lekarzy traktowali gorzej niż drugich. Ale idziemy na kompromis z uwagi, że każde ręce są nam potrzebne dzisiaj do leczenia pacjentów covidowych - powiedział.
- Wszyscy, którzy do 19 marca nie rozpoczną egzaminu specjalizacyjnego, chociażby pisemnego, ich termin egzaminu zostanie odroczony. Ponowne uruchomienie terminów egzaminacyjnych nastąpi 17 maja - poinformował rzecznik MZ.
Andrusiewicz przekazał ponadto, że w najbliższym tygodniu uruchomione zostanie dodatkowe ponad 8 tys. łóżek covidowych. Jak mówił, do połowy przyszłego tygodnia liczba łóżek covidowych w Polsce ma wynieść około 37 tysięcy.
REKLAMA
pg
REKLAMA