W ciągu ostatnich lat liczba "kopciuchów" w Polsce spadła o kilkaset tysięcy. Najnowszy raport

Od 2014 roku liczba tak zwanych kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów w domach jednorodzinnych, spadła o 850 tysięcy. Tak wynika z raportu Instytutu Ekonomii Środowiska i Polskiego Alarmu Smogowego.

2021-03-16, 16:53

W ciągu ostatnich lat liczba "kopciuchów" w Polsce spadła o kilkaset tysięcy. Najnowszy raport
Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog.Foto: Shutterstock.com/Zoran Photograph

W publikacji wskazano, że tego typu kotły należy wymienić jeszcze w niemal 3 milionach domów, a ponad 30 procent domów w Polsce nie ma żadnego ocieplenia.

Powiązany Artykuł

shutt smog 1200.jpg
Jak nam idzie walka o czyste powietrze?

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej powiedział, że spadek liczby kopciuchów to dobra wiadomość, ale nadal jesteśmy na początku procesu wymiany źródeł ciepła na nowoczesne. Jego zdaniem, mamy już do czynienia ze wzrostem świadomości na ten temat. Piotr Siergiej liczy na to, że w przyszłych latach wymiana kotłów przyspieszy.

Posłuchaj

Polski Alarm Smogowy: w ciągu 6 lat liczba "kopciuchów" spadła o 850 tysięcy sztuk (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Piotr Siergiej dodaje, że coraz mniej osób ogrzewa domy węglem. W raporcie podano, że w ciągu 6 lat odsetek takich gospodarstw domowych spadł z 69 do 51 procent. Rośnie za to liczba domów, w których są kotły gazowe i pompy ciepła.

Posłuchaj

Liczba domów ogrzewanych węglem sukcesywnie spada (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

Z raportu wynika również, że niska jest świadomość istnienia nowych przepisów, które wymuszają wymianę kotłów. 14 procent badanych z tych województw, w których obowiązują uchwały antysmogowe, jest w stanie podać poprawną datę określającą, do kiedy należy pozbyć się przestarzałego źródła ciepła.

REKLAMA

Czytaj także:

Badania zrealizowane zostały przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej w listopadzie 2020 roku techniką wywiadów telefonicznych CATI, na losowej próbie 1010 właścicieli budynków jednorodzinnych w całej Polsce.

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej