more_horiz
Wiadomości

Szybkie tempo szczepień w Polsce. 3-milionowy pacjent otrzymał pierwszą dawkę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:16
W Polsce mamy już zaszczepione pierwszą dawką 3 miliony osób. Drugą dawkę preparatów przeciwko COVID-19 przyjęło ponad milion sześćset tysięcy osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fotokon / Shutterstock.com

O zaszczepieniu 3-milionowego pacjenta poinformował szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Minister podkreślił, że liczbę 3 milionów zaszczepionych osób udało się osiągnąć 2 tygodnie przed zakładanym terminem. Świadczy to o tym, że Narodowy Program Szczepień przebiega bez większych problemów. Do takiego tempa przyczyniło się też - jak dodał szef KPRM - zaangażowanie osób pracujących w punktach szczepień.

szczepienie szczepionka pap 1200.jpg
Prawie 4,6 mln szczepień w Polsce. Wiemy, ile osób przyjęło już obie dawki

Michał Dworczyk dodał, że na podobne tempo szczepień liczy także w drugim kwartale roku. Zaznaczył jednak, że proces ten uzależniony jest od dostaw szczepionek.


Posłuchaj
00:49 Drążkiewicz spec.mp3 Zaszczepiony 3-milionowy pacjent. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

Pełnomocnik rządu do spraw szczepień odniósł się też do informacji o powikłaniach, jakie są możliwe po przyjęciu preparatu firmy AstraZeneca. Niektóre kraje zawiesiły czasowo stosowanie tych szczepionek po tym, jak u pacjentów wystąpiły zakrzepy krwi.

Minister powiedział, że Polska monitoruje sytuację, ale na razie nie ma podstaw do zawieszenia używania preparatu AstraZeneki. Nie rekomendują tego ani krajowe, ani unijne instytucje.

Czytaj także:

Stosowanie szczepionki AstraZeneca czasowo zawiesiły między innymi Niemcy, Francja i Włochy. Europejska Agencja Leków oświadczyła, że stany związane z zakrzepami krwi wystąpiły u "bardzo małej liczby" osób i zapowiedziała, że 18 marca w tej sprawie odbędzie się posiedzenie jej Komitetu do spraw Bezpieczeństwa.

Łącznie wykonano ponad 4,5 mln szczepień

Do tej pory w Polsce wykonano ogółem ponad 4,5 miliona szczepień, ponad milion sześćset tysięcy osób przyjęło już drugą dawkę.

Szczepienia w Polsce trwają od końca ubiegłego roku. Pacjentom są podawane preparaty trzech producentów: Pfizera, Moderny i AstraZeneki.

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

Zobacz także

Zobacz także