more_horiz
Wiadomości

Nowe zasady bezpieczeństwa od soboty w całej Polsce. Zobacz, co się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:16
Rząd zdecydował się na przywrócenie na poziomie ogólnokrajowym bardziej rygorystycznych obostrzeń sanitarnych. - Zaczną one obowiązywać w sobotę 20 marca - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmiany dotyczyć będą galerii handlowych, obiektów sportowych, a także kościołów. Rząd zaleca także ograniczenie mobilności w okresie Wielkanocy. 
Rząd zaleca ograniczenie mobilności społecznej, także w czasie Wielkanocy
Rząd zaleca ograniczenie mobilności społecznej, także w czasie WielkanocyFoto: KS/ FORUM

Decyzja resortu zdrowia oznacza, że wszystkie polskie województwa objęte zostaną takimi samym zasadami i rygorami jak warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie i lubuskie.

shutterstock szczepienie polska free 1200 (1).jpg
Szybkie tempo szczepień w Polsce. 3-milionowy pacjent otrzymał pierwszą dawkę

Od soboty zatem, w całej Polsce, oprócz już obowiązujących zasad: 

W TURYSTYCE: 

  • zamknięte zostają hotele, z wyjątkiem tych robotniczych i noclegów służbowych (szczegółową listę wyjątków Ministerstwo Zdrowia poda w rozporządzeniu;

W SPORCIE: 

  • zamknięte będą sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie;
  • nieczynne będą obiekty sportowe, mogą one działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności;
  • nieczynne będą także baseny z wyjątkiem tych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej;

W HANDLU: 

  • nieczynne będą galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, sklepów zoologicznych i budowlanych);
  • w galeriach handlowych będą mogły działać salony fryzjerskie, optyczne, banki i pralnie;

W KULTURZE: 

  • zamknięte zostaną teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • nieczynne będą kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

W EDUKACJI:

  • dzieci z klas I-III do 9 kwietnia będą uczyły się zdalnie. Minister zdrowia nie wykluczył, że po świętach podjęta zostanie decyzja o powrocie do nauczania hybrydowego. 

W RELIGII:

  • obiekty kościelne będą dopuszczone do funkcjonowania w czasie świąt wielkanocnych, ale będzie w nich mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych

Aktualne obostrzenia Ministerstwo Zdrowia. WIĘCEJ: https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2698680

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Środa, 17 marca 2021

Ograniczenia wejdą w życie od soboty. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, a więc także w okresie świąt wielkanocnych. 

karetka free covid free shutt 1200 .jpg
Najwięcej zakażeń koronawirusem od początku roku. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Zalecenia na święta

Resort zdrowia wezwał także do ograniczenia aktywności społecznej podczas świąt wielkanocnych. "Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę" - zaapelował resort zdrowia na swojej stronie internetowej.

Czytaj także: 

Wciąż aktualne pozostają zalecenia zachowania dystansu, dezynfekcji rąk, noszenia maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Rząd apeluje także o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProteGOSafe, która powiadomi o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Apel do pracodawców

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił na konferencji prasowej także uwagę na codzienną mobilność Polaków w drodze do pracy. W związku z tym zaapelował do pracodawców o wprowadzenie pracy zdalnej.

Minister zdrowia zwrócił się o wprowadzenie pracy zdalnej także w urzędach i placówkach rządowych. 

shutterstock koronawirus free karetka free 1200.jpg
Szef MZ: nie ma zagrożenia dla stabilności finansowej podmiotów leczniczych

Odpowiedź na sytuację pandemiczną

Decyzja resortu zdrowia o rozszerzeniu obostrzeń na cały kraj podyktowana jest sytuacją pandemiczną. Minionej doby odnotowano 25 052 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarły 103 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 350 osób.

00:49 obostrezenia - setka .mp3 Od 20 marca rząd rozszerza obostrzenia na terenie całej Polski. Do 9 kwietnia zamknięte zostaną między innymi hotele, kina, teatry, muzea i baseny, a działalność galerii handlowych będzie ograniczona - relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)

W ocenie Adama Niedzielskiego, ponad połowa zakażeń w Polsce spowodowana jest brytyjską mutacją koronawirusa. Minister zdrowia powiedział, że jej udział w zakażeniach w Polsce osiągnął już 52 procent. Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034).

W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc. 

PolskieRadio24.pl, Twitter, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także