Kurtyka: chcemy rozwijać potencjał energetyczny z pomocą wszystkich dostępnych technologii niskoemisyjnych
- Polska przyspiesza swoją transformację energetyczną, aby w ustalonych terminach osiągnąć NDC i europejskie cele klimatyczne - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas sesji Ministerial on Climate Action pt. "Drogi do realizacji Porozumienia paryskiego poprzez solidarność i współpracę".
2021-03-23, 23:21
Jak poinformowało ministerstwo, Michał Kurtyka wziął udział w piątej sesji Ministerial on Climate Action (MoCA). Tegoroczne spotkanie zatytułowane "Drogi do realizacji Porozumienia paryskiego poprzez solidarność i współpracę" poświęcono kwestiom związanym z przygotowaniem i implementacją krajowej polityki klimatycznej, pomocy międzynarodowej oraz oczekiwaniom co do wyników COP26 - czytamy.
Powiązany Artykuł
"To dla nas ogromna szansa". Minister klimatu o modernizacji systemu energetycznego
"Polska przyspiesza swoją transformację energetyczną"
Podczas swojego wystąpienia, szef resortu nawiązał do ustalonego podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r., tzw. Katowice Rulebook, czyli zestawu przepisów, które umożliwią implementację Porozumienia paryskiego - podano.
- Po przyjęciu Katowice Rulebook priorytetem politycznym w multilateralnej współpracy klimatycznej stały się działania krajowe. Polska przyspiesza swoją transformację energetyczną, aby w ustalonych terminach osiągnąć NDC i europejskie cele klimatyczne - powiedział cytowany w komunikacie minister.
Dodał, że przyjęta niedawno Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) przedstawia kompleksową wizję odbudowy i transformacji sektora energetycznego
Według szefa resortu klimatu, dzięki PEP2040 nasz kraj wstępuje na drogę do neutralności klimatycznej.
REKLAMA
"Zmiany modernizacyjne"
- Transformacja zapoczątkuje zmiany modernizacyjne dla całej gospodarki. Chcemy rozwijać nasz potencjał energetyczny przy pomocy wszystkich dostępnych technologii niskoemisyjnych – jądrowej, słonecznej, wiatrowej i wodorowej - wskazał minister.
- Będziemy też inwestować w bezemisyjny transport, a także podnosić standardy dla budownictwa - dodał.
Spotkaniu MoCA przewodniczą Unia Europejska, Kanada i Chiny. Ministerial on Climate Action organizowane jest od 2017 r., czyli od czasu zawieszenia inicjatywy Major Economies Forum (MEF) przez USA. W tym roku spotkaniu po raz pierwszy przewodniczą Chiny.
ms
REKLAMA