more_horiz
Wiadomości

Cieszyn: swastyka na ścianie kościoła. Policja poszukuje sprawcy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 14:10
Nieznany sprawca umieścił swastykę na jednej ze ścian kościoła Świętej Trójcy w Cieszynie. Rzecznik tamtejszej policji asp. Krzysztof Pawlik powiedział w środę, że śledczy zbadają sprawę pod kątem naruszenia artykułu Kodeksu Karnego dotyczącego propagowania faszyzmu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bartosz Zakrzewski

O umieszczeniu na ścianie świątyni m.in. nazistowskiego symbolu, poinformowała w mediach społecznościowych cieszyńska parafia św. Marii Magdaleny, do której należy zabytkowy kościół.

alkomat policja 1200.jpg
Łódź: pijany wiózł syna na egzamin na prawo jazdy

"Dbajmy o wspólne dobro. Nie zgadzajmy się na akty wandalizmu. W ubiegłym tygodniu usunięto chemicznie wszystkie napisy, które znajdowały się na murach kościoła Świętej Trójcy. Koszt usunięcia dzięki dobroci wykonawcy wyniósł 1 tys. zł. Po dwóch dniach na kościele pojawiła się swastyka i następne napisy. Bardzo prosimy parafian o pilnowanie naszego wspólnego dobra. Jeszcze raz przypominamy, że świątynia jest naszym wspólnym dobrem i nic nie usprawiedliwia aktów wandalizmu. Za usuwanie napisów koszty ponosi nasza wspólnota" – głosi komunikat parafii.

Czytaj także: 

Asp. Pawlik poinformował, że w środę policjanci przyjęli zawiadomienie w tej sprawie od przedstawicieli parafii. Przeprowadzą oględziny. Dochodzenie zostanie wszczęte pod kątem naruszenia art. 256 Kodeksu Karnego, który dotyczy publicznego propagowania faszyzmu lub innego totalitaryzmu. Zagrożone to jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub do 2 lat więzienia.

kościół free 1200
Włamali się do kościoła i pobili proboszcza. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia

Ubolewanie z powody incydentu wyraziła w środę burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. - Ubolewam bardzo, że takie akty wandalizmu mają miejsce w Cieszynie. Niepokoi mnie skala problemu. Nie jest to odosobniony akt niszczenia mienia - podobne w ostatnim czasie mieliśmy na terenie Open Air Museum czy Dworca Cieszyn. Apeluję do wszystkich, reagujmy. Widząc sytuację, kiedy niszczona jest publiczna przestrzeń, wspólne mienie, zgłośmy ten fakt straży miejskiej bądź policji – powiedziała.

Kościół Świętej Trójcy został wzniesiony pod koniec XVI w. w stylu gotycko-renesansowym. Był pierwszą w Cieszynie świątynią ewangelicką. W połowie następnego stulecia, w czasach kontrreformacji, został przekazany katolikom. Obecnie jest świątynią filialną parafii św. Marii Magdaleny.

pg

Zobacz także

Zobacz także