Michał Wójcik: mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania poprą projekt dotyczący hospicjów perinatalnych

Projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych autorstwa Solidarnej Polski został przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek skierowany do I czytania. Zdecydowano, że odbędzie się ono na posiedzeniu sejmowej komisji rodziny i polityki społecznej. - Skierowanie do I czytania znaczy, że jest szybko procedowany. Bardzo się cieszę, to jest ważny projekt - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Wójcik, jeden ze współautorów projektu. 

2021-03-31, 15:55

Michał Wójcik: mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania poprą projekt dotyczący hospicjów perinatalnych
zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock.com/MakeStory Studio

Ustawa dotycząca hospicjów perinatalnych wpłynęła do Sejmu 17 marca. Politycy Solidarnej Polski, którzy przygotowali regulację, apelowali wówczas do marszałek Sejmu o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad projektem w izbie niższej polskiego parlamentu. Wiceszef partii Zbigniewa Ziobro i zarazem minister-członek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl stwierdził, że marszałek Sejmu wysłuchała tych próśb.

Powiązany Artykuł

Marlena Maląg free tt MRiPS-1200.jpg
Minister rodziny: hospicja perinatalne to bardzo ważne miejsca, powinny być na terenie całego kraju

Co zakłada projekt?

- Skierowanie do I czytania oznacza, że jest szybko procedowany. Bardzo się cieszę, to jest ważny projekt. To jest projekt, który ma pomóc osobom, których dzieci mają stwierdzoną wadę letalną, czyli wadę śmiertelną. Jako Solidarna Polska chcielibyśmy, żeby był szybko procedowany - mówi Wójcik. Co zakłada przedłożony projekt?

Zdaniem autorów przygotowanej regulacji stanowi ona formę wsparcia rodziców, którzy spodziewają się dziecka z wadą letalną. W projekcie znalazły się zapisy o utworzeniu w szpitalu koordynatorów opiekujących się ciążą obarczoną wadą letalną, a także konieczność poinformowania matki przez lekarza, że może skorzystać z opieki w hospicjum. Zakłada on także powstanie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną oraz reguluje kwestie pochówku dziecka, które umrze po porodzie.

- Mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania poprą projekt dotyczący hospicjów perinatalnych, bo to nie jest projekt o życiu i śmierci, tylko o tym jak państwo ma wspierać osoby, które znalazły się w tej dramatycznej sytuacji - stwierdza Michał Wójcik.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock rodzice zaloba 1200 .jpg
Śmierć dziecka: jak sobie z tym poradzić?

PiS chce przeanalizować projekt 

Wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział portalowi PolskieRadio24.pl, że PiS popiera idee projektu, natomiast na razie wstrzymuje się z oceną jego poszczególnych przepisów. - Jest decyzja polityczna, aby projektem zajęła się komisja. Podczas prac w komisji zostanie szczegółowo przeanalizowany i wtedy podejmiemy decyzję w sprawie jego dalszych losów - tłumaczy Marek Suski. Poseł PiS nie wyklucza, że poprawki do projektu może chcieć wnieść ministerstwo rodziny i polityki społecznej, które również pracuje nad rozwiązaniami wspierającymi sytuację niepełnosprawnych dzieci oraz ich rodzin. 

Projekt jest de facto odpowiedzią na nową sytuację prawną w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ubiegłego roku. TK uznał wówczas, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. 

MF, PolskieRadio24.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej