"Ekoprzełom"- tylko 3 proc. Polaków chce pozostania przy węglu. Znamy wyniki najnowszego raportu

W świadomości Polaków doszło do "ekoprzełomu". Aż 41 proc. społeczeństwa jest za najszybszą możliwą transformacją energetyczną – takie wnioski płyną z badania, którego wyniki opublikowano w Raporcie Energetyka2020. 

2021-04-06, 16:40

"Ekoprzełom"- tylko 3 proc. Polaków chce pozostania przy węglu. Znamy wyniki najnowszego raportu
zdjęcie ilustracyjne. Foto: kamilpetran/ Shutterstock

Portal Energetyka24.com przeprowadził we współpracy z IBRIS badania dotyczące postrzegania transformacji energetycznej w naszym kraju. Jak zauważono, "w świadomości społecznej zaszły zmiany dotyczące zapatrywań Polaków w kwestii obecnego kształtu energetyki i postulowanych zmian w tym sektorze".

Powiązany Artykuł

Jakub Wiech scr 1200.jpg
Polska energetyka. Wiech: wzrost cen energii jest związany z transformacją energetyczną UE

Sondaż: 41 proc. Polaków chce szybkiego przejścia na źródła odnawialne

Jak wynika z Raportu Energetyka2000, 41 proc. Polaków "chce możliwie szybko przejść na źródła odnawialne, nawet za cenę wysokich kosztów transformacji energetycznej wobec 3% społeczeństwa, która jest gotowa pozostawać przy energetyce węglowej tak długo, jak to możliwe". 

32 proc. badanych jest gotowa zapłacić większe rachunki za gaz i prąd, by umożliwić szybszą transformację energetyczną kraju. Według 29 proc. Polska ma szanse osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku.

REKLAMA

Czytaj także:

Polacy o bezpieczeństwie energetycznym

"Polacy chcą też udziału państwa w transformacji energetycznej. 87% ankietowanych uważa, że powstawanie energii ze źródeł odnawialnych (OZE) powinno być wspierane finansowo przez państwo. Polskie społeczeństwo ma też skonkretyzowane poglądy na temat poszczególnych OZE. 54% respondentów uważa, że priorytetowo należy rozwijać fotowoltaikę. Na drugim miejscu uplasowała się energetyka wiatrowa (21%). Uznaniem Polaków cieszą się szczególnie morskie farmy wiatrowe – aż 68% społeczeństwa twierdzi, że instalacje te przyczynią się do rozwoju polskiego przemysłu" - czytamy w informacji prasowej dotyczącej badania.

Respondenci zostali także zapytani o bezpieczeństwo energetyczne Polski. 69 proc. z nich uważa, że korzystnie wpłynie na nie realizacja gazociągu Baltic Pipe. 71 proc. badanych stwierdziło, że nie należy ograniczać się do dostaw gazu z jednego kraju.

***

REKLAMA

Badanie było przeprowadzone na grupie 1100 dorosłych Polaków w terminie od 1 do 11 lutego 2021 r. metodą CATI. Zrealizowano je pod patronatem resortów środowiska i klimatu oraz aktywów państwowych. Partnerem głównym Raportu Energetyka2020 jest PKN Orlen

kmp, ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej