X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ekoprzełom"- tylko 3 proc. Polaków chce pozostania przy węglu. Znamy wyniki najnowszego raportu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 16:40
W świadomości Polaków doszło do "ekoprzełomu". Aż 41 proc. społeczeństwa jest za najszybszą możliwą transformacją energetyczną – takie wnioski płyną z badania, którego wyniki opublikowano w Raporcie Energetyka2020. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: kamilpetran/ Shutterstock

Portal Energetyka24.com przeprowadził we współpracy z IBRIS badania dotyczące postrzegania transformacji energetycznej w naszym kraju. Jak zauważono, "w świadomości społecznej zaszły zmiany dotyczące zapatrywań Polaków w kwestii obecnego kształtu energetyki i postulowanych zmian w tym sektorze".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Jakub Wiech scr 1200.jpg
Polska energetyka. Wiech: wzrost cen energii jest związany z transformacją energetyczną UE

Sondaż: 41 proc. Polaków chce szybkiego przejścia na źródła odnawialne

Jak wynika z Raportu Energetyka2000, 41 proc. Polaków "chce możliwie szybko przejść na źródła odnawialne, nawet za cenę wysokich kosztów transformacji energetycznej wobec 3% społeczeństwa, która jest gotowa pozostawać przy energetyce węglowej tak długo, jak to możliwe". 

32 proc. badanych jest gotowa zapłacić większe rachunki za gaz i prąd, by umożliwić szybszą transformację energetyczną kraju. Według 29 proc. Polska ma szanse osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku.

Czytaj także:

Polacy o bezpieczeństwie energetycznym

"Polacy chcą też udziału państwa w transformacji energetycznej. 87% ankietowanych uważa, że powstawanie energii ze źródeł odnawialnych (OZE) powinno być wspierane finansowo przez państwo. Polskie społeczeństwo ma też skonkretyzowane poglądy na temat poszczególnych OZE. 54% respondentów uważa, że priorytetowo należy rozwijać fotowoltaikę. Na drugim miejscu uplasowała się energetyka wiatrowa (21%). Uznaniem Polaków cieszą się szczególnie morskie farmy wiatrowe – aż 68% społeczeństwa twierdzi, że instalacje te przyczynią się do rozwoju polskiego przemysłu" - czytamy w informacji prasowej dotyczącej badania.

Respondenci zostali także zapytani o bezpieczeństwo energetyczne Polski. 69 proc. z nich uważa, że korzystnie wpłynie na nie realizacja gazociągu Baltic Pipe. 71 proc. badanych stwierdziło, że nie należy ograniczać się do dostaw gazu z jednego kraju.

***

Badanie było przeprowadzone na grupie 1100 dorosłych Polaków w terminie od 1 do 11 lutego 2021 r. metodą CATI. Zrealizowano je pod patronatem resortów środowiska i klimatu oraz aktywów państwowych. Partnerem głównym Raportu Energetyka2020 jest PKN Orlen

kmp, ms

Czytaj także

"Rządowy program nie jest radykalny". Publicysta o polityce energetycznej Polski do 2040 r.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 10:30
- Umiejętne balansowanie stanowiskiem popierającym pójście w Stronę Zielonego Ładu, jednocześnie chwytanie wyborców, którzy są temu przeciwni, nie jest złą strategią, tylko trzeba to komunikacyjnie rozegrać - komentował publicysta Paweł Krulikowski, odnosząc się do sprzeciwu Solidarnej Polski wobec stanowiska rządu ws. polityki energetycznej. W dyskusji udział wzięli również Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność") oraz Michał Płociński ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suski: zdarza się, że zimą polskie kopalnie ratują bilans energetyczny Europy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 08:25
- Podstawa energetyczna musi być zabezpieczona. Jeśli nie będzie jakiegoś przełomowego wynalazku, który spowoduje, że będziemy pozyskiwać energię w sposób czysty i bezpieczny, to trzeba nadal korzystać z kopalni - powiedział Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.
rozwiń zwiń