Polska energetyka. Wiech: wzrost cen energii jest związany z transformacją energetyczną UE
- Podstawowym czynnikiem wzrostu rachunków za prąd jest skok energii elektrycznej, który będziemy odczuwali w najbliższych latach. Jest to związane z transformacją energetyczną w UE opartą na handlu emisjami - powiedział o aktualnej sytuacji energetycznej Polski Jakub Wiech, specjalista ds. energetycznych i dziennikarz portalu defence24.pl.
2021-03-18, 19:45
Produkcja energii elektrycznej z węgla spada, zmiany w sektorze energii zaczynają przyspieszać, ale Polska pozostaje najdroższym rynkiem energii w regionie - wskazał think tank Forum Energii w kolejnej edycji raportu "Transformacja energetyczna w Polsce". W 2020 r. po raz pierwszy w historii udział węgla w miksie wytwórczym był niższy niż 70 proc. W roku pandemii krajowa produkcja spada szybciej niż zapotrzebowanie, a lukę wypełnia import energii, ale Polska pozostaje najdroższym rynkiem w regionie - podkreślono w raporcie.
Powiązany Artykuł
Połączenie Orlenu i Lotosu. Megaspółka na czasy pełne wyzwań
Wzrost cen
Jakub Wiech powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że za wzrost cen energii odpowiedzialna jest polityka klimatyczna realizowana przez Unię Europejską. - Podstawowym czynnikiem wzrostu rachunków za prąd jest skok energii elektrycznej, który będziemy odczuwali w najbliższych latach. Jest to związane z transformacją energetyczną w UE opartą na handlu emisjami. Warto zwracać uwagę także na proces polityczny, który kieruje ku odnawialnym źródłom energii - powiedział.
Czytaj także:
- Coraz więcej energii z wiatru. Do zagospodarowania jeszcze ogromne możliwości na Bałtyku
- Prezes Pesy: testujemy pierwszą lokomotywę wodorową
- 10 lat po katastrofie w Fukushimie. Jakub Wiech: bilans atomu jest jednoznacznie korzystny
Dziennikarz podkreśla, że odnawialne źródła energii nie są stabilnym dostarczycielem mocy. - Mówiąc o odnawialnych źródłach energii, zawężamy się intuicyjnie do energetyki wiatrowej i słonecznej, ale to jest jeszcze hydroenergetyka, która jest zdecydowanie bardziej stabilna niż dwa pierwsze źródła. Jej niestety nie da się budować wszędzie - powiedział.
REKLAMA
- Z energią z wiatru i słońca jest ten problem, że wymaga ona bilansowania dodatkowymi mocami i szybkiego reagowania w przypadku braku energii z tych źródeł. Tutaj dochodzimy do kwestii czy będziemy w stanie zapewnić sobie stabilność tego systemu - ocenił.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Stan Rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Jakub Wiech (defence24.pl)
REKLAMA
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 19.06
dz
REKLAMA