Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka. Legendarny artysta spocznie na cmentarzu w Grotnikach

W Łodzi odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka. W południe w archikatedrze łódzkiej odbędzie się msza żałobna, potem trumna z ciałem artysty zostanie złożona na cmentarzu parafialnym w Grotnikach pod Łodzią (godz.15.00), gdzie muzyk mieszkał. Uroczystości będą miały charakter państwowy.

2021-04-10, 09:04

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka. Legendarny artysta spocznie na cmentarzu w Grotnikach

Krzysztof Krawczyk był jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów. Wylansował wiele przebojów, jak "Parostatek", "Chciałem być", "To, co dał nam świat", "Mój przyjacielu", "Trudno tak", "Bo jesteś ty". Nagrywał płyty z różnorodną muzyką, od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul czy jazz, aż po pieśni religijne oraz muzykę cygańską czy biesiadną. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia. Miał 74 lata.

Powiązany Artykuł

pap_20021200_0AF (1).jpg
"Był otwarty na każdego człowieka". Krzysztof Krawczyk we wspomnieniach Eleni

Debiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym pracował do 1976 roku. Była to, obok Czerwonych Gitar, bardzo popularna grupa tamtego okresu. Krzysztof Krawczyk śpiewał razem z nią największe przeboje: "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Byłaś tu" czy "Ej, Sobótka, Sobótka". Z Trubadurami wokalista nagrał 9 płyt, kolejnych kilkadziesiąt już jako wykonawca solowy.

Dla Ojca Świętego

Poza repertuarem rozrywkowym Krzysztof Krawczyk nagrywał też płyty będące efektem jego poszukiwań duchowych i wiary, na którą się nawrócił po dramatycznych wydarzeniach w swoim życiu. W 2000 roku śpiewał przed Ojcem Świętym na placu św. Piotra podczas Pielgrzymki Narodowej i wręczył Janowi Pawłowi II Złotą Płytę z nagraniem "Ojcu Świętemu śpiewajmy".

W 2006 roku, z okazji 85. urodzin Jana Pawła II, ukazała się nowa wersja albumu, która miała być prezentem dla papieża, jednak wydana została już po jego śmierci. Dziesięć lat temu muzyk wydał album "JP II Abba Ojcze", który nagrał z okazji beatyfikacji papieża Polaka.

REKLAMA

Laureat licznych nagród

Krzysztof Krawczyk był laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi na festiwalach w Opolu i Sopocie. Otrzymał też między innymi statuetkę SuperWiktora za całokształt kariery artystycznej, nagrodę przyznaną przez Telewizję Polską za pracę sceniczną, a w marcu (2021) został laureatem „Złotego Fryderyka” za całokształt osiągnięć artystycznych w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzu.

Muzyka uhonorowano także odznaczeniami: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także - wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy - Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Trubadurzy"

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 roku. Jego rodzice - January Krawczyk i Lucyna z domu Drapała - byli aktorami i śpiewakami operowymi. Od 1953 roku uczył się w poznańskiej podstawowej szkole muzycznej, a następnie w średniej szkole muzycznej w Łodzi. W 1962 roku poznał muzyka Sławomira Kowalewskiego. Wspólnie zaczęli występować na imprezach szkolnych. Rok później powstał zespół Trubadurzy w składzie: Sławomir Kowalewski, Krzysztof Krawczyk, Jerzy Krzemiński, Bogdan Borkowski i wkrótce Sława Mikołajczyk.

W grudniu ubiegłego roku premierę miał dokumentalny film biograficzny Telewizji Polskiej "Krzysztof Krawczyk - całe moje życie", w reżyserii Michała Bandurskiego i Krystiana Kuczkowskiego.

REKLAMA

Czytaj także:

Polskie Radio uruchomiło też nowy internetowy kanał muzyczny z piosenkami z różnych okresów twórczości Krzysztofa Krawczyka. Kanału "Piosenki Krzysztofa Krawczyka" można słuchać na platformie moje.polskieradio.pl oraz w aplikacji mobilnej Polskie Radio. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play oraz App Store.

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej