more_horiz
Wiadomości

Kiedy raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej? Antoni Macierewicz podaje termin

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 15:32
Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw ponownego zbadania przyczyn i okoliczności wypadku samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem Antoni Macierewicz, merytoryczna część raportu z prac podkomisji jest gotowa, trwają ostatnie poprawki redakcyjne.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: twitter.com/Antoni Macierewicz

Jak zaznaczył Antoni Macierewicz, pierwszy najważniejszy wniosek, który płynie z dokumentu, dotyczy udziału strony rosyjskiej w wydarzeniach sprzed jedenastu lat. Szef podkomisji mówił, że Rosjanie decydowali we wszystkich krytycznych momentach, zaczynając od przygotowań do wizyty.

Czytaj także:
wrak katastrofa smoleńsk free 663.jpg
11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Knap: Rosja traktuje pytania Polski jako wichrzycielstwo

- Przez uniemożliwienie przygotowania bezpieczeństwa wizyty, przez fałszywe naprowadzanie samolotu i wreszcie przez wysadzenie tego samolotu. Potem stworzenie mechanizmu kłamstwa smoleńskiego, ukrywania prawdy, fałszowania dowodów, niszczenia tych dowodów i przetrzymywania ich. A więc cały ten proces kontrolowali Rosjanie - mówił Antoni Macierewicz.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:26 11010816_1.mp3 A. Macierewicz o katastrofie smoleńskiej (IAR)

Raport

Z prac komisji wynika, że bezpośrednią przyczyną katastrofy tupolewa był wybuch, do którego doszło, zanim samolot doleciał na wysokość tzw. brzozy Bodina.

Czytaj także:
pap_20100411_0V6 (1).jpg
W sobotę emisja filmu z raportu końcowego podkomisji smoleńskiej

- Tak zwana brzoza Bodina, która była wskazywana jako przyczyna tej tragedii, stała 100 metrów w odległości od miejsca, gdzie doszło do wybuchu i utraty końcówki lewego skrzydła. Wybuch, który temu towarzyszył, jest bezpośrednim materiałem świadczącym o tym, co naprawdę się zdarzyło i kto do tego doprowadził - mówił Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że obecność na fragmentach samolotu materiałów wybuchowych potwierdziły polskie, włoskie, amerykańskie i brytyjskie laboratoria.

Przygotowywany raport ma w tej chwili około 700 stron, ale kiedy będzie upubliczniany, ma być krótszy. Załącznikiem do raportu jest prawie półtoragodzinny film, który został zaprezentowany w lipcu podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony, a który przypomniała dziś Telewizja Republika. O 20:25 materiał zostanie wyemitowany w TVP1. Raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej ma być opublikowany w kwietniu.


jbt

Zobacz także

Zobacz także