more_horiz
Wiadomości

Punkty Szczepień Powszechnych. Opublikowano wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 18:38
Rząd opublikował wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych (PSP) tworzonych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Docelowo w każdym powiecie powinny być co najmniej 2 duże punkty szczepień funkcjonujące jako Punkty Szczepień Powszechnych.
Koronawirus w Polsce. Trwają przygotowania do uruchomienia punktów szczepień masowych
Koronawirus w Polsce. Trwają przygotowania do uruchomienia punktów szczepień masowychFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych opublikowano we wtorek na rządowej stronie www.gov.pl.

Jak wskazano "docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być co najmniej dwa duże punkty szczepień funkcjonujące jako Punkty Szczepień Powszechnych: jeden prowadzony przez PWDL (podmiot wykonujący działalność leczniczą), najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień, drugi - jako element sieci koordynowanej przez wojewodów - organizowany "od podstaw" przez samorządy we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z NFZ.

Punkty szczepień w powiatach

klolejka sluizxbna zdrowia forum 1200 .jpg
Służba zdrowia po pandemii. Minister zdrowia zapowiada program profilaktyki i zdjęcie limitów

Nowe punkty powinny być, co do zasady, organizowane poza obecną siecią placówek medycznych (np. w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru)".

Czytaj także:

W powiatach o największej gęstości punktów szczepień opartych o istniejące placówki medyczne i dużej wydajności wystarczające może być funkcjonowanie tylko jednego PSP.

Samorządy powinny zgłaszać do wojewodów listę proponowanych lokalizacji nowych PSP oraz współpracujących z nimi PWDL. NFZ po przeanalizowaniu zgłoszeń ogłosi, które miejsca zostaną włączone do Narodowego Programu Szczepień jako Punkty Szczepień Powszechnych.

PSP organizowane przez samorządy powinny działać przy wybranym podmiocie wykonującym działalność leczniczą jako oddzielny punkt szczepień.

Minimum 100 szczepień dziennie

szczepionka forum 1200.jpg
Ważna wiadomość dla 58-latków. Ci, którzy nie zrobili tego wcześniej, mogą zapisać się na szczepienie

Szczepienia w nowych punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące, w skład jednego zespołu wchodzi 1 do 4 osób. Jeden zespół powinien być w stanie wykonać średnio min. 100 szczepień dziennie.

W każdym punkcie szczepień musi być dostępna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny - co najmniej jeden lekarz lub ratownik medyczny na 4 zespoły szczepiące.

Dodatkowo w każdym PSP rekomendowany jest udział osób odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych i bezpieczeństwa. Samorządy będą mogły w tym celu korzystać z pomocy wolontariuszy lub wsparcia Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, WOT czy innych służb.

PSP muszą być oznaczone tak jak punkty szczepień populacyjnych w celu zapewnienia jednolitych standardów w każdym punkcie szczepień. Gotowe materiały do znakowania nowych PSP przekażą JST (jednostkom samorządu terytorialnego) wojewodowie.

Czytaj także:

Nawet 5 tys. zł dotacji na nowy punkt szczepień

Punkty Szczepień Powszechnych powinny być organizowane przez JST we współpracy z PWDL. Każdy powiat może zwrócić się do wojewody o jednorazową dotację w wysokości 5 tys. zł na utworzenie jednego nowego PSP. Przyznanie dotacji na większą liczbę zaakceptowanych PSP w miastach na prawach powiatu zależy od istniejącej sieci punktów szczepień i potrzeb realizacji Narodowego Programu Szczepień na danym terenie.

Rozliczenia z NFZ dokonywane będą przez PWDL. Obowiązują takie same stawki jak przy szczepieniach w populacyjnych punktach szczepień. W zależności od podziału obowiązków między PWDL i JST może dochodzić do dodatkowego rozliczenia między tymi podmiotami.

Zamawianie szczepionek i zapisy

Tedros Adhanom Ghebreyesus 1200 shutterstock.jpg
"Rośnie liczba zakażeń oraz ofiar śmiertelnych". WHO o pogarszającej się sytuacji epidemicznej na świecie

Zamówienia dawek i zapisy pacjentów w nowych PSP odbędą się we współpracy z koordynującymi PWDL poprzez dostępne systemy IT: SDS oraz e-Rejestrację.

Zarządzanie terminami szczepień i zapisami pacjentów na szczepienie w PSP będzie podlegać samorządom lub PWDL – w zależności od indywidualnie uzgodnionych warunków współpracy.

Czytaj także:

W nowych PSP min. 90 proc. wystawianych terminów będzie zewnętrznych (widocznych we wszystkich kanałach rejestracji), co oznacza max. 10 proc. terminów wewnętrznych (widocznych tylko dla punktów szczepień). Na wolne terminy będą zapisywane osoby z aktywnymi e-skierowaniami przez centralną e-Rejestrację.

Na szczepienia będzie można zapisać się poprzez: kontakt telefoniczny z PWDL, infolinię, SMS, IVR i IKP.

Uproszczenie programu szczepień 

W ramach pilotażu wybrane PSP w powiatach z niedostatecznym potencjałem szczepień zaczną szczepienia pierwszych pacjentów po 20 kwietnia.

Badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 będą mogły prowadzić osoby wykonujące zawód: lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, felczera, ratownika medycznego lub higienistki szkolnej, fizjoterapeuty, farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego oraz osoby, które kształcą się: na piątym lub szóstym roku studiów na kierunku lekarskim albo na trzecim roku studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

Natomiast uprawnionymi do przeprowadzania szczepień są: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni.

st

Zobacz także

Zobacz także