Wulgarna manifestacja na Wawelu przed mszą w rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich
Zwolennicy tzw. strajku kobiet zebrali się przed Wawelem, gdzie próbowali zakłócić uroczystości związane z rocznicą pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Ich akcji towarzyszyły wulgarne okrzyki.
2021-04-18, 20:58
W 11. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w niedzielę wieczorem w katedrze na Wawelu odprawiona została msza św. w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r. Wzięli w niej udział m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, a także kierownictwo PiS.
Powiązany Artykuł
"Był politycznym wizjonerem, wyprzedzał swoją epokę". Jacek Sasin wspomina śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Uroczystości upamiętniające pogrzeb tragicznie zmarłej pary prezydenckiej próbowali zakłócić protestujący z transparentami i symbolami tzw. strajku kobiet. Starano się uniemożliwić wjazd polityków na rocznicową mszę, padały wulgarne hasła. Interweniowała policja.
"Po mszy św. w katedrze zaplanowano krótki występ muzyczny. Później politycy zejdą do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, by złożyć kwiaty przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich" - informuje tvp.info.
- Mija 11 lat od pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Ks. Bartołd: dziękuję, że oddali życie w służbie Ojczyzny
- Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich. Wydarzenie, które połączyło Polaków
Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczęli na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Złożenie trumien do sarkofagu odbyło się tylko w obecności najbliższej rodziny i przyjaciół. Temu ostatniemu momentowi uroczystości pogrzebowych towarzyszył salut narodowy - 21 salw artyleryjskich oddanych w hołdzie parze prezydenckiej.
Powiązany Artykuł
"Mąż stanu i dobry człowiek". Adam Kwiatkowski o prezydencie Lechu Kaczyńskim
W uroczystościach pogrzebowych w Krakowie wzięło udział ok. 150 tys. osób - na Rynku i w jego pobliżu było ok. 45 tys. osób. Około 100 tys. zgromadziło się na krakowskich Błoniach i wzdłuż trasy przemarszu konduktu, a kolejne kilka tysięcy - przy Sanktuarium w Łagiewnikach.
Obok sarkofagu pary prezydenckiej w krypcie katedry na Wawelu znajduje się tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem z łacińską sentencją: "Corpora dormiunt, vigilant animae" ("Ciała śpią, dusze czuwają").
PAP/tvp.info/fc
REKLAMA
REKLAMA