Mija 78 lat od ucieczki Witolda Pileckiego z obozu Auschwitz

78 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Towarzyszyli mu dwaj inni więźniowie - Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Za ich ucieczkę władze obozowe nie zastosowały odwetu.

2021-04-26, 02:36

Mija 78 lat od ucieczki Witolda Pileckiego z obozu Auschwitz
Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu. Foto: WW/ FORUM

Powiązany Artykuł

Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny

Rotmistrz Pilecki został dobrowolnie więźniem Auschwitz w 1940 roku, aby organizować tam ruch oporu i prowadzić działalność wywiadowczą. Spędził w obozie 947 dni. Zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście - tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie.

Posłuchaj

78. lat temu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz uciekł Witold Pilecki wraz dwoma współpracownikami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim - relacja Witolda Banacha (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

- Już w październiku 1940 roku przesłał pierwszy meldunek o nieludzkich warunkach życia i pracy w obozie - mówił w 2020 roku historyk profesor Witold Stankowski.

Posłuchaj

Historyk profesor Witold Stankowski o działalności Witolda Pileckiego w obozie Auschwitz (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Do ucieczki z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Witold Pilecki wykorzystał czas tuż po Wielkanocy - mówił w Polskim Radiu w 2019 roku Karol Kalinowski z Instytutu Pileckiego.

Posłuchaj

Karol Kalinowski z Instytutu Pileckiego: ucieczkę przeprowadzono z obozowej piekarni (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Już na wolności Witold Pilecki przedstawił Armii Krajowej swój plan ataku na obóz. Nie zyskał on jednak aprobaty dowództwa.

REKLAMA

Posłuchaj

Wstrząsające zapiski zawarte w Raportach Pileckiego odczytuje w Polskim Radiu aktor Mariusz Bonaszewski (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Udział w Powstaniu Warszawskim, walka w podziemiu

W 1944 roku Witold Pilecki brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu, między innymi gromadził meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku przez blisko rok był torturowany. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział, że "Oświęcim to była igraszka". W pokazowym procesie został oskarżony o szpiegostwo i skazany na śmierć. Zamordowano go strzałem w tył głowy, 25 maja 1948 roku.

Czytaj także: 

Rodzina Witolda Pileckiego bardzo przeżywała jego oskarżenie i proces - wspominał po latach syn rotmistrza Andrzej Pilecki. Opowiadał, że byli szykanowani przez komunistyczne władze.

Posłuchaj

Andrzej Pilecki: w trakcie trwania procesu, nauczyciele dawali nam do zrozumienia, że to jest nasz ojciec (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

Ciała do dziś nie odnaleziono

Brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. Historyk Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego określił rotmistrza Pileckiego mianem człowieka bez skazy. Profesor Wysocki mówił zaś, że przez cały PRL rotmistrz był skazany na zapomnienie.

REKLAMA

Posłuchaj

Historyk Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego: długo starano się zamazać postać Witolda Pileckiego (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Wyrok skazujący Witolda Pileckiego został unieważniony w 1990 roku, przez Sąd Najwyższy. W 2006 roku rotmistrz został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 awansowano go do stopnia pułkownika. 

Do dziś nie odnaleziono ciała Witolda Pileckiego. Po przeprowadzonych w 2012 roku ekshumacjach ustalono, że został najprawdopodobniej pochowany w zbiorowej mogile w kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach. Prace poszukiwawcze trwają.

mbl



 

REKLAMA


  


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej