Gdzie wyjechać na majówkę? Zobacz nasze propozycje
Weekend majówkowy zbliża się wielkimi krokami. Przedstawiamy propozycje niebanalnych miejsc, doskonałych dla spragnionych relaksu wśród przyrody i pięknych widoków. Wybraliśmy 16 pereł natury - po jednej z każdego województwa!
2021-04-29, 09:00
Północna Polska
1) Szwajcaria Kaszubska
To potoczne określenie centralnej części Pojezierza Kaszubskiego. Tutejszy krajobraz wyróżnia się licznymi zalesionymi pagórkami, malowniczymi jeziorami oraz urokliwymi miasteczkami.
2) Krzywy Las pod Gryfinem
REKLAMA
Obszar ten zawdzięcza swą nazwę ok. 100 zdeformowanym sosnom zwyczajnym. Drzewa te są wygięte pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią.
3) Kanał Elbląski
Kanał łączy jeziora Druzno i Jeziorak. Jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce – ma 151 km. To jedyny szlak na świecie, po którym statki płyną nie tylko po wodzie, ale także jadą lądem na wózkach.
4) Uroczysko Piekiełko w Borach Tucholskich
Rzeka Brda przepływa tutaj krętym korytem i tworzy liczne, malownicze zakola z ciekawą roślinnością.
W okolicy rosną także pomniki przyrody – 700-letnie dęby o obwodzie 251-446 cm.
REKLAMA
Centralna Polska
5) Międzychód
To miasto o rekreacyjno-wypoczynkowych walorach wynikających z uwarunkowań przyrodniczych. Krajobraz wyróżnia się mozaiką pagórków, wydm, jarów i wzniesień. Na północ od brzegów Warty rozpościera się wydmowy obszar porośnięty przez lasy Puszczy Noteckiej.
6) Spacer w koronach drzew w Pomiechówku
W miejscowości Pomiechówek, obok Nowego Dworu Mazowieckiego i Modlina, możemy pospacerować kładkami w koronach drzew. Możliwe jest to dzięki zawieszonym platformom połączonym ruchomymi mostami zwodzonymi. Na każdej kładce znajdują się informacje na temat gatunków drzew i zwierząt występujących w okolicy.
7) Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim
To rezerwat krajobrazowy zawdzięczający swą nazwę źródłom krasowym i zjawisku optycznemu, dzięki któremu ma się wrażenie, że na dnie zbiornika znajdują się błękitne plamy.
REKLAMA
8) Wąwóz św. Jadwigi w Sandomierzu
Wąwóz powstawał przez stulecia w wyniku działania wody, która żłobiła tunel w miękkiej lessowej glebie. Długość wąwozu to 500 m, ściany sięgają 10 metrów. Po obu stronach piętrzy się bujna roślinność.
Południowa Polska
9) Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie jest jednym z trzech największych zbiorników na Opolszczyźnie położonym u podnóży Gór Opawskich, na pograniczu polsko-czeskim. Świetnie miejsce dla plażowiczów, wędkarzy, żeglarzy i amatorów sportów wodnych.
10) Góra Żar
Żar to szczyt o wysokości 761 m n.p.m., w Beskidzie Małym, górujący nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej. Z Góry Żar pięknie prezentuje się krajobraz Beskidu Małego, Beskidu Żywieckiego i przełomu Soły.
REKLAMA
11) Ogrody Zmysłów w Muszynie
W Muszynie u podnóża Beskidu Sądeckiego znajdują się sensoryczne ogrody zmysłów. Ogrody zaprojektowane są tak, aby intensywnie oddziaływać na bodźce pozawzrokowe. Dodatkowo z wieży widokowej można podziwiać piękną okolicę.
12) Zapora w Solinie
To największa w Polsce tama oddzielająca Jeziora Solińskie i Myczkowskie. Ma prawie 650 m długości i ponad 80 m wysokości. Podczas spaceru po zaporze można podziwiać najpiękniejsze widoki, jakie oferuje Jezioro Solińskie.
Zachodnia Polska
13) Geopark "Łuk Mużakowa"
Okolica Łęknicy jako pierwsza i jak na razie jedyna w Polsce została wpisana na listę Światowych Geoparków UNESCO, czyli miejsc niezwykle istotnych z perspektywy historii Ziemi. Za sprawą moreny czołowej lodowca nagromadziła się w tym miejscu gleba bogata w minerały wydobywane przez ludzi tworzących kopalnie odkrywkowe i głębinowe. Gdy kopalnie przestały istnieć, woda zalała dawne wyrobiska, tworząc bajkowy krajobraz i kolorowe pojezierze – jedyne takie w Polsce.
REKLAMA
14) Kraina Wygasłych Wulkanów
To region, który charakteryzuje się górami o stożkowym kształcie. Wyróżnia go niezwykła różnorodność skał wulkanicznych. Najwyższym wygasłym wulkanem jest góra Ostrzyca, nazywana śląską Fudżi. Na szczyt dotrzeć można szlakiem po kamiennych schodach.
Wschodnia Polska
15) Kraina Otwartych Okiennic
Krainę Otwartych Okiennic tworzą trzy wsie: Trześcianka, Soce i Puchły słynące ze zdobionych domów. Wokół okien i na węgłach domów umieszczane są drewniane ornamenty, a dekoracji dopełniają okiennice malowane kontrastowymi kolorami.
16) Uzdrowisko w Nałęczowie
Nałęczów to miejscowość uzdrowiskowa sprzyjająca spokojnemu relaksowi. Warto wybrać się tam na dłuższy spacer, by obejrzeć przepiękne stare wille i delektować się świeżym powietrzem w Parku Zdrojowym.
REKLAMA
Przygotowała: Aleksandra Miniak
REKLAMA