Rada Stała KEP: postać prymasa Wyszyńskiego inspiracją dla pojednania społecznego
Biskupi, którzy wzięli udział w posiedzeniu Rady Stałej Komisji Episkopatu Polski na Jasnej Górze poinformowali, że beatyfikacja Stefana kardynała Wyszyńskiego, zgodnie z decyzją papieża Franciszka, odbędzie się 12 września. Rzecznik Komisji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że uroczystość była jednym z tematów spotkania.
2021-05-03, 23:49
- Biskupi rozmawiali o przygotowaniach do zbliżającej się beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podjęli również kwestię języka używanego w debacie publicznej i w życiu społecznym oraz temat wystąpień duchownych w mediach. Spotkanie Rady Stałej poprzedziła Eucharystia na szczycie Jasnej Góry pod przewodnictwem przewodniczącego Episkopatu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Modlono się za wstawiennictwem Maryi o pokój społeczny w naszej ojczyźnie i o ustanie pandemii - mówił ksiądz Leszek Gęsiak.
Przygotowania do beatyfikacji
W komunikacie przekazanym w poniedziałek przez biuro prasowe Episkopatu po posiedzeniu Rady Stałej KEP poinformowano, że "biskupi wyrazili wdzięczność papieżowi Franciszkowi za ogłoszenie daty beatyfikacji kard. Wyszyńskiego".
Powiązany Artykuł
Abp Gądecki: nadeszła godzina, aby zrodziło się marzenie o bardziej braterskim społeczeństwie
Zaapelowali, aby przygotowania do tej uroczystości objęły cały kraj i stały się okazją do przypomnienia i pogłębienia jego nauczania.
Wskazali, że postać Prymasa Tysiąclecia "może być dzisiaj inspiracją dla tych, którzy pragną pojednania społecznego i dobra powszechnego, a także poszanowania prawa ludzi wierzących do nieskrępowanego praktykowania i publicznego wyznawania wiary w naszym kraju".
REKLAMA
Kościół a pandemia
Rada Stała przeanalizowała sytuację duszpasterską Kościoła w dobie pandemii i wynikające stąd wyzwania. Biskupi zwrócili m.in. uwagę "na osłabienie aktywności religijnej wiernych". "Są też problemy, jak np. w wielu miejscach wciąż utrudniony dostęp kapłanów do ludzi chorych czy czasem niemożliwa działalność niektórych grup i ruchów" - wskazali.
Posłuchaj
Przywołując słowa papieża Franciszka, napisali, że "czas po pandemii nie będzie polegał tylko na uruchomieniu starych działań". Będzie "konieczność podjęcia nowego rodzaju działań" - zaznaczyli.
Jak dodali - "potrzebna jest zatem bardzo dokładna analiza aktualnej sytuacji i dostrzeżenie już dzisiaj możliwych konsekwencji pandemii w polskich diecezjach". Zapowiedzieli, że szersza refleksja na ten temat zostanie podjęta podczas kolejnego Zebrania Plenarnego.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
380 lat temu kalwaryjski wizerunek Matki Bożej zapłakał krwawymi łzami
Rada Stała KEP o aktualnych kwestiach duszpasterskich Kościoła w Polsce w dobie pandemii Aktualne kwestie...
Opublikowany przez Konferencja Episkopatu Polski Poniedziałek, 3 maja 2021
- Abp Gądecki: potrzebujemy gorliwej modlitwy o nowe powołania
- Warszawa: msza św. i modlitwa o owoce beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego
- Diecezja włocławska ma nowego biskupa. Papież Franciszek przyjął rezygnację dotychczasowego ordynariusza
Język inkluzywny
Powiązany Artykuł
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Główne obchody na Jasnej Górze
Biskupi w czasie posiedzenia Rady Stałej KEP zwrócili także uwagę na język używany w debacie publicznej i życiu społecznym.
"Papież Franciszek w swoim nauczaniu wielokrotnie wskazywał na wagę tzw. języka inkluzywnego, szczególnie w obliczu narastających podziałów, agresji werbalnej, języka nienawiści i działań wykluczających" - przypomnieli w komunikacie po spotkaniu Rady Stałej KEP.
REKLAMA
Dostrzegając, że zjawiska te stały się częścią życia społecznego w Polsce, "zachęcają Radę Społeczną KEP do przygotowania dokumentu, w którym podkreślona zostanie konieczność podjęcia działań sprzyjających budowaniu wzajemnego zrozumienia, łagodzeniu konfliktów oraz niwelowaniu istniejących podziałów".
Nowe zasady dot. publicznych wypowiedzi
Podczas obrad biskupi podjęli także kwestię wystąpień duchownych w mediach, "zwłaszcza pewnych publicznych wypowiedzi nie zawsze w pełni zgodnych z nauką Kościoła".
W związku z tym, "Rada Stała zaproponowała m.in. rewizję i aktualizację obowiązujących "Norm Konferencji Episkopatu Polski dotyczących występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych".
Powiązany Artykuł
Konferencja Episkopatu USA będzie naciskać na Joe Bidena? Chodzi o przyjmowanie komunii świętej
"Rada Stała powołała zespół ekspertów, którego zadaniem będzie przygotowanie uaktualnionej wersji wspomnianych norm" - poinformowano w komunikacie po posiedzeniu.
REKLAMA
Spotkanie Rady Stałej poprzedziła Eucharystia na szczycie Jasnej Góry pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, podczas której modlono się za wstawiennictwem Maryi o pokój społeczny w naszej Ojczyźnie i o ustanie pandemii.
jbt,fc
REKLAMA