X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pierwszy dzień matur. Trwa egzamin z języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 09:30
271 tysięcy tegorocznych maturzystów pisze dziś egzamin z języka polskiego. Do matur podeszły także te osoby, które nie zdały w latach ubiegłych lub chcą poprawić wynik. Absolwenci musieli przyjść na egzamin w maseczce, obowiązkowa jest także dezynfekcja rąk. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godzinie 9.00.
Egzaminy maturalne ruszyły o 9.00
Egzaminy maturalne ruszyły o 9.00Foto: SO/ FORUM

ksiazki_czytanie_shutter_1200_Yulai Studio.jpg
Matura 2021. Język polski - praktyczne kompendium wiedzy

Posłuchaj
00:51 matury spec .mp3 Rozpoczynają się matury. Absolwenci będą musieli przyjść na egzamin w maseczce, obowiązkowa będzie także dezynfekcja rąk - relacja Katarzyny Ingram (IAR)

 

Egzaminy łatwiejsze niż rok temu

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że egzaminy w tym roku będą łatwiejsze. - Egzaminy obowiązkowe to tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna tylko dla osób, które potrzebują wyniku w rekrutacji na uczelnię za granicą - powiedział minister.

Czytaj także: 

Obowiązkowo na poziomie podstawowym maturzyści będą musieli zdać egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Jak mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, w tym roku nie ma obowiązku zdawania przedmiotu dodatkowego, ale większość maturzystów zdecydowała się zdawać ten przedmiot. - Najczęściej jako przedmiot dodatkowy maturzyści wybierali podobnie jak w latach ubiegłych język angielski - tu prawie 60 procent maturzystów - matematykę, język polski, geografię i biologię - powiedział dyrektor CKE.

Na rozwiązanie testu i napisanie wypracowania maturzyści będą mieli dziś 170 minut.

Reżim sanitarny

Egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Zapisano w nich, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych podobnych do objawów COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu. Na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo jeśli sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.Od tej reguły są dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) i osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki) mogą przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywają w domu z osobą w izolacji bądź na kwarantannie.

Abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

mbl,pg,IAR,PAP

Czytaj także

Matura 2021. Lektury dla maturzystów - zobacz "Wesele"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 16:24
W Czwórce pomagamy maturzystom w przygotowaniu się do egzaminu dojrzałości. Podpowiadamy jakie lektury można zobaczyć w formie spektakli Teatru Telewizji. Tym razem przybliżamy dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót dzieci do szkół. Psycholog: musimy dać im czas na oswojenie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 10:42
- Pandemia trwa, są nowe zagrożenia i poziom lęku wśród społeczeństwa cały czas jest i dotyczy to również dzieci. Wszystko wymaga więc czasu i oswojenia - powiedziała Joanna Wiśniewska, psycholog społeczny.
rozwiń zwiń