Instytucje kultury przygotowują atrakcje na Noc Muzeów 2021. MKDNiS zachęca do zdalnego udziału

2021-05-14, 20:06

Instytucje kultury przygotowują atrakcje na Noc Muzeów 2021. MKDNiS zachęca do zdalnego udziału
Gości zaprasza także Zamek Królewski w Warszawie. Foto: Shutterstock/Marcin-linfernum

Na sobotnią Noc Muzeów, która towarzyszy Międzynarodowemu Świętu Muzeów, instytucje kultury przygotowały specjalną, bogatą ofertę dla swoich gości. Składają się na nią między innymi wystawy, koncerty, konkursy, a także podcasty i filmy poświęcone sztuce.

Wydarzenia będą dostępne zarówno online, jak i stacjonarnie. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zachęca, by wybrać tę pierwszą formę - w związku z pandemią COVID-19 rekomenduje, aby jutrzejszą noc spędzić, korzystając z atrakcji muzealnych w formie wirtualnej.

Tym, którzy wybiorą bezpośredni kontakt ze sztuką, resort przypomina o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa sanitarnego, czyli konieczności zachowania dystansu, zakrywania w pomieszczeniach ust i nosa maseczką oraz dezynfekcji rąk.

Powiązany Artykuł

Noc Muzeów PAP 1200.jpg
Z wizytą w muzeach, czyli pora na Noc Muzeów!

Muzeum Narodowe w Warszawie podczas Nocy Muzeów

Muzeum Narodowe w Warszawie otworzy swoje podwoje jutro w godzinach 10:00-16:00 i 19:00-24:00 oraz w niedzielę między 12:00 a 18:00. Prócz stałej ekspozycji zabytków z różnych epok i kultur zwiedzający będą mogli bezpłatnie obejrzeć wystawę czasową pt. "Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii". Jest to opowieść o narodzinach i rozwoju sztuki holenderskiej XVII wieku, w kontekście rozwijającej się równolegle sztuki flamandzkiej. Oddziały placówki - Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni i Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, zapraszają na wieczorne, kameralne oprowadzania z przewodnikami po przypałacowych parkach.

Czytaj także:

O godzinie 20:00 na Facebooku Muzeum rozpocznie się program online. Jego pierwszym punktem będzie rozmowa o modzie i warunkach życia w dawnych wiekach. W jej ramach zaplanowano między innymi odwiedziny w oddziale placówki - Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Na 21:10 Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do magazynu Zbiorów Sztuki Orientalnej. Internauci będą mogli wybrać jedną z dwóch zaproponowanych ścieżek zwiedzania.

Godzinę później goście staną oko w oko z niewyjaśnionymi zagadkami muzealnymi z Galerii Sztuki Starożytnej, Faras i Sztuki Średniowiecznej. Muzeum zapowiada, że atmosferę dreszczowca zapewni krótka wizyta w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Powiązany Artykuł

1200 muzeum free shutterstock.jpg
Noc Muzeów 2021. Sprawdź, z jakich atrakcji można skorzystać w tym roku

W ostatniej części transmisji, która rozpocznie się o godzinie 23:10, internauci odwiedzą najbardziej niedostępne miejsca w Muzeum. Przewodnikiem będzie Piotr Kibort, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków oraz znawca historii gmachu MNW. Zaplanowano także wizytę w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

Noc Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie

Na bezpłatne zwiedzanie jutro w godzinach 11.00- 23.00 zaprasza także Zamek Królewski w Warszawie, który przygotował dla gości specjalną Trasę Królewską. Prowadzi ona przez Apartament Królewski - pomieszczenia mieszkalne króla oraz Apartament Wielki - królewskie sale reprezentacyjne, Salę Tronową z odtworzonymi srebrnymi haftowanymi orłami na zaplecku tronu, Salę Wielką - najpiękniejszą salę balową w Warszawie oraz Salę Rady - miejsce posiedzeń Rady Nieustającej - pierwszego w Rzeczypospolitej stałego rządu.

W ramach trasy dostępne będą wystawy czasowe: "Traktat ryski - odzyskane dziedzictwo - specjalna ścieżka zwiedzania z oznaczeniem dzieł sztuki, które zostały odzyskane na mocy postanowień traktatu ryskiego - oraz „Pasy kontuszowe z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie”, prezentowane w Sali Rady. Trzecia wystawa - "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja" poświęcona została podpisanej w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, Ustawie rządowej - dokumentu o wyjątkowym znaczeniu w dziejach polskiego parlamentaryzmu i historii powszechnej.

Czytaj także:

Do godziny 23:00 będzie można przejść się ścieżkami zamkowego Ogrodu Dolnego, a w galerii plenerowej obejrzeć wystawę pt. "Odrodzony z ruin. Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie". O 20:00 w Ogrodzie zostanie włączona nastrojowa iluminacja.

Propozycja Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie proponują "Spacer ze sztuką". Skanowanie kodów QR na tabliczkach ustawionych w wybranych miejscach parku w okolicach obiektów pozwoli odbyć spacer architektoniczny bez wchodzenia do obiektów.

Natomiast w ofercie online na profilu facebookowym Łazienek premiera nowego cyklu "Łazienki Ukryte": Film z Joanną Szumańską i gościem o teatrze i jego zapleczu.

Pod znakiem filmu i kina upłynie jutrzejsza Noc Muzeów również w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Placówka zaprasza na swój profil na Facebooku, gdzie między 19:00 a 20:30 zabierze w poświęconą filmowi rozmowę-podróż do przeszłości. Będzie ona poświęcona słynnym twórcom filmowym żydowskiego pochodzenia, którzy zrobili karierę w Hollywood.

Natomiast o 21:30 rozpocznie się premiera wirtualnego spaceru "Pollywood na Muranowie - szlakiem dawnych kin, spacer miejski".

Harmonogram Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na koncerty na tarasie Muzeum. W godzinach 18:00 - 24:00 będzie można usłyszeć młodych pianistów przygotowujących się do Konkursu Chopinowskiego: Mateusza Krzyżowskiego, Mateusza Tomicę, Julię Łozowską i Agnieszkę Korpytę.

Propozycje mają także Archiwa Państwowe

Archiwum Główne Akt Dawnych oferuje wirtualną prezentację Konstytucji 3 maja i mapy Warszawy z zaznaczonymi miejscami wiążącymi się z okresem Sejmu Czteroletniego.

Bogatą ofertę programową stacjonarną i zdalną przygotowało Archiwum Państwowe w Warszawie. Zaprasza na wystawę plenerową na murach obronnych Starego Miasta przy Barbakanie pt. "Warszawiaków portret niedzisiejszy". W programie online wirtualne zwiedzanie Archiwum na Krzywym Kole oraz Syrenki - dla najmłodszych, konkursy - dla dzieci "Czy znasz warszawskie legendy?" oraz "Czy znasz swoje miasto?" - dla młodzieży i dorosłych. W programie także "porady z domowej szuflady dla genealogów i archiwistów rodzinnych".

Czytaj także:

Natomiast otwocki oddział tego Archiwum zaprasza na wystawę plenerową pt. "Wielka historia małych miasteczek - Otwock - uzdrowisko i letnisko Warszawy", prezentacja materiałów archiwalnych dotyczących sanatoriów, Domu Uzdrowiskowego Kasyna, zwiedzanie siedziby oddziału i konkurs z nagrodami. Dla najmłodszych przygotowało kolorowanki, a dla genealogów i domowych archiwistów punkt konsultacyjny.

Archiwum Państwowe w Opolu zachęca do obejrzenia plenerowej wystawy na placu przed budynkiem, która prezentuje stronę www.powstancyslascy.pl. Ekspozycja będzie połączona z quizem internetowym.

Powiązany Artykuł

malbork_kuchnia_1200.jpg
Noc Muzeów online. Zwiedzamy najciekawsze wystawy

Noc w Muzeum Morskim w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do swoich oddziałów w Tczewie: Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków na zwiedzanie wystaw stałych i czasowych oraz grę muzealną związaną z zabytkami w obydwu obiektach. Jutro wstęp bezpłatny, w niedzielę za złotówkę.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jutro między godziną 19:00 a 24:00 proponuje zwiedzanie za złotówkę wystawy stałej i czasowych. Natomiast na swoim profilu na Facebooku udostępni nieprezentowane wcześniej miniatury filmowe, przybliżające m. in. wybrane aspekty walki żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jedna z nich dotyczy złamania przez Polaków kodów maszyny szyfrującej ENIGMA, kolejne - spektakularnych działań Cichociemnych, bohaterskiej walki polskich żołnierzy w czasie kampanii włoskiej 1944 roku oraz historii Misia Wojtka - najbardziej znanego kaprala 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.

Nocne atrakcje w Muzeum Zamkowe w Malborku

Na cykl wieczornych wykładów zaprasza Muzeum Zamkowe w Malborku. Prelegenci opowiedzą między innymi, "Co [Muzeum] trzyma w ukryciu?", o "Planach Malborka z czasów wojen szwedzkich", Co można wycisnąć z kamienia? O projekcie badawczym poświęconym rzeźbom stylu pięknego w Prusach". Udział w wykładach wymaga wcześniejszej rejestracji.

bf

Polecane

Wróć do strony głównej