Prof. Zajkowska: widać spadek liczby zakażeń, ale niepokoi wysoka liczba zgonów

- Spada liczba zakażeń. Resort zdrowia poinformował o 1 734 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 245 osób. - Widać wyraźny spadek liczby zakażeń, ale niepokoi utrzymująca się wysoka liczba zgonów  - powiedziała IAR Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. 

2021-05-18, 16:56

Prof. Zajkowska: widać spadek liczby zakażeń, ale niepokoi wysoka liczba zgonów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: SARATSTOCK / Shutterstock.com

Powiązany Artykuł

szczepienia szczepienie szczepionka free shutterstock 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Ponad 16 mln wykonanych szczepień

- Spada ilość zakażeń, co bardzo nas wszystkich cieszy, natomiast odsetek zgonów nie spada równie szybko, jak liczba zakażeń. Co świadczy o tym, że chorują jednak osoby starsze z wieloma chorobami, gdzie odsetek śmiertelności jest bardzo duży - wyjaśniła profesor Zajkowska.

Posłuchaj

Profesor Joanna Zajkowska o sytuacji epidemicznej (źr. IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Podkreśliła, że "poprawiające się wskaźniki nie mogą uśpić naszej czujności, bo jednak wirus nadal jest. - Ta transmisja jest mniej intensywna, ale choroba dalej dotyka osób starszych, nieszczepionych, które ciężko chorują - mówiła.

W szpitalach obecnie jest leczonych ponad 11 tysięcy pacjentów z COVID-19. Do respiratorów podłączonych jest 1 418 najciężej chorych. Minionej doby wykonano prawie 60 tysięcy testów na obecność koronawirusa.

Trzeba pomóc seniorom zorganizować szczepienie 

Zdaniem prof. Zajkowskiej "zakażenia pochodzą głównie z ognisk rodzinnych". Stąd apel do opiekunów, rodzin starszych osób o pomoc w zarejestrowaniu i doprowadzeniu tych osób na szczepienia.

REKLAMA

- Osiemdziesięcio- i dziewięćdziesięciolatkowie często nie potrafią sami zarejestrować się na szczepienie czy dotrzeć do punktu szczepień - powiedziała. Dodała, że dużą rolę w przekonaniu do szczepień odgrywają lekarze rodzinni, którzy mogą rozwiać wątpliwości pacjentów i przekonać ich do szczepień.

Problemem, zdaniem prof. Zajkowskiej, w Polsce obecnie nie jest brak szczepionek czy opóźnienia w dostawach, ale przekonywanie ludzi, że jeśli chcemy wygrać z pandemią, są konieczne.

Przypomniała, że od wczoraj mogą szczepić się już 16- i 17-latkowie. - To ważne, żeby zaszczepić młodzież nie tylko ze względu na zabezpieczenie przed chorobą, ale przed przenoszeniem wirusa. Jak aktywna jest to grupa wiekowa, było widać już pierwszego dnia, kiedy zostały otwarte ogródki restauracyjne i zniesiony został nakaz noszenia maseczek na powietrzu - powiedziała.

Dodała, że "luzowanie obostrzeń nie powinno osłabiać naszej czujności. Pandemia nadal trwa i korzystanie z luzowania obostrzeń powinno być świadome".

REKLAMA

Podkreśliła, że "aby wygrać z pandemią, musimy osiągnąć poziom wyszczepienia co najmniej 70 proc. społeczeństwa. Mamy jeszcze pół drogi do osiągnięcia tych 70 proc. dających odporność grupową"- powiedziała.

Według najnowszych danych resortu zdrowia, w Polsce przekroczyliśmy 16 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19; w pełni zaszczepionych jest 4 mln 577 tys. 701 osób.

IAR/PAP/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej