Powiązany Artykuł
![andrzej duda 1200 free tt.jpg](https://static.prsa.pl/images/0296d97d-3798-4a12-9209-3d7ebeceb372.jpg)
2021-05-21, 16:01
O zwycięstwo walczyły drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz poznańskiej Fundacji Edukacyjnej G5. Teza debaty brzmiała "Polski system szkolnictwa wyższego powinien dążyć do zwiększenia elitarności, nawet jeśli zaszkodzi to jego egalitarności".
Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która reprezentowała stronę opozycji. Sędziowie podkreślili, że ekipa z krakowskiej uczelni skutecznie wykazała zagrożenia płynące z porzucenia szerokiej dostępności szkolnictwa wyższego.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zorganizowanie w Pałacu Prezydenckim finału Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich to pokazanie, że można pracować nad lepszym standardem debaty publicznej. Standardem, którego - w ocenie prezydenta - we współczesnym świecie brakuje.
- To kultura dyskusji, której niestety nie tylko w naszym kraju, ale w ogóle w ostatnich czasach bardzo brakuje. (...) To nie jest tylko i wyłącznie problem polski, to problem ogólnoświatowy. Tak jak i problemem ogólnoświatowym jest także spłycenie języka, chociażby komunikacja za pośrednictwem różnego rodzaju mediów społecznościowych, chociażby fake newsy - mówił prezydent.
REKLAMA
Andrzej Duda zaznaczył, że jako polityk ma duże doświadczenie w udziale w debatach i rozumie ich znaczenie. Jak mówił, debaty oksfordzkie mają tę szczególną wartość, że dyskutanci muszą być przygotowani na używanie argumentów, z którymi czasem mogą się nie zgadzać.
- To jest taka pewnie wcale niełatwa formuła, która w dużym stopniu też łagodzi obyczaje. Ona właśnie buduje to, co jest dla mnie niezwykle ważne - pewną kulturę debatowania, że umiemy ze sobą dyskutować, że umiemy się wymienić na argumenty. Bez zupełnie niepotrzebnych emocji, bez obrażania się nawzajem, bez inwektyw, w sposób profesjonalny, elegancki, z kulturą, której tak bardzo chcielibyśmy więcej w naszym życiu publicznym - powiedział prezydent.
V edycję Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich przeprowadzono całkowicie za pomocą środków komunikacji zdalnej. Jedynie wielki finał w Pałacu Prezydenckim miał formułę tradycyjnego spotkania.
REKLAMA
W ramach projektu, poza regionalnymi turniejami debat online, odbywały się zdalne warsztaty, wykłady oraz debaty pokazowe. Łącznie inicjatywa dotarła do ponad 1000 odbiorców z kilkunastu uczelni.
kp
REKLAMA