Reforma przepisów o nieletnich. Michał Woś o szczegółach projektu resortu sprawiedliwości

2021-06-02, 20:19

Reforma przepisów o nieletnich. Michał Woś o szczegółach projektu resortu sprawiedliwości
Michał Woś . Foto: PAP/Tomasz Gzell

Obowiązek umieszczania w zakładzie poprawczym sprawców najcięższych przestępstw, kara dożywocia za najcięższe przestępstwa, wprowadzenie okręgowych ośrodków wychowawczych, czy przedłużenie pobytu w zakładzie poprawczym - to niektóre z założeń reformy prawa o nieletnich. Ponad 400-stronicowy projekt został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Powiązany Artykuł

Michał Woś 1200 F.jpg
Michał Woś: Służba Więzienna świetnie sobie poradziła z obiema falami pandemii

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podkreślał, że reforma przewiduje obligatoryjny obowiązek umieszczania w zakładzie poprawczym osób, które dopuściły się gwałtu, czy zabójstwa.

- Tylko w szczególnych wyjątkach sąd mógłby zadecydować inaczej, w tej chwili mamy przypadki nawet zabójstw, które skutkują tym, że nieletni ma dozór kuratora - mówił. Dodał, że ostateczna ocena należy do sądu, jednak resocjalizacja nie może pomijać szczególnie drastycznych przypadków, zdemoralizowanych młodocianych.

Jak zaznaczył wiceminister Michał Woś sprawcy nie rokujący poprawy będą przebywać w ośrodkach poprawczych do 24 roku życia. Taką propozycję popiera 66 procent Polaków. Minister podkreśla, że jeśli resocjalizacja do 21 roku życia nie rokuje poprawy, to wobec najtrudniejszych nieletnich proponuje się jej przedłużenie do 24 roku życia.

Michał Woś dodał, że powołane zostaną także okręgowe ośrodki wychowawcze - nowe surowsze placówki przeznaczone dla sprawców powyżej 13 roku życia. - Byłyby stadium pośrednim, to postulat sędziów rodzinnych, między bardzo łagodnym ośrodkiem wychowawczym, gdzie jest bardzo dużo ucieczek, a tym bardzo surowym ośrodku, jakim jest zakład poprawczy - wyjaśniał wiceminister sprawiedliwości.

Czytaj także:

Nowy projekt przewiduje również usuniecie zapisu, by przed sądem stawali nieletni do 10 roku życia. Projekt ustawy został przygotowany pod nadzorem wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia i wiceministra Michała Wójcika. Proponowane przepisy są teraz konsultowane.

Projektowana ustawa ma wejść w życie dziewięć miesięcy od ogłoszenia z wyjątkiem przepisów dotyczących ośrodków wychowawczo-adaptacyjnych, które wejdą w życie dzień po ich ogłoszeniu.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej