more_horiz
Wiadomości

Koniec Wiosny. Partia zdecydowała o samorozwiązaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:41
Zgromadzenie ogólne Wiosny podjęło decyzję o samorozwiązaniu partii. To kolejny etap budowania nowej formacji politycznej w ramach Nowej Lewicy - przekazał sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski.
Krzysztof Gawkowski
Krzysztof GawkowskiFoto: twitter.com/KGawkowski

- W dniu dzisiejszym Wiosna Roberta Biedronia na zgromadzeniu ogólnym podjęła decyzję o samorozwiązaniu partii - przekazał Krzysztof Gawkowski. - Już w poniedziałek zostaną przekazane dokumenty do Państwowej Komisji Wyborczej i do Sądu Okręgowego w Warszawie - poinformował polityk.

Dariusz Wieczorek 1200.jpg
Miller nie dołączy do Nowej Lewicy. Wieczorek: jeśli ktoś nie chce pomagać, to niech nie przeszkadza

Jak podkreślił, "to kolejny etap budowania nowej formacji politycznej w ramach Nowej Lewicy".

"Coś się kończy, coś zaczyna"

Gawkowski dodał, że decyzja o samorozwiązaniu Wiosny to nie jedyny punkt obrad zgromadzenia ogólnego. - Podczas spotkania obradują też parlamentarzyści i parlamentarzystki, którzy wchodzili w skład partii Wiosna i rozmawiają o programie wyborczym, nowych elementach, które chcieliby wnieść do Nowej Lewicy jako tożsamość wiosenną - poinformował.

Na Twitterze, odnosząc się do decyzji o samorozwiązaniu partii, Gawkowski napisał: "Coś się kończy, coś zaczyna! Historia Wiosny Biedronia dziś dobiegła końca! To był ekscytujący czas i dziękuje Robertowi Biedroniowi oraz wszystkim, z którymi miałem okazję współpracować! W polityce nie ma jednak próżni, więc witaj Lewico".

Czytaj również:

Włodzimierz Czarzasty 1200.JPG
Czarzasty: to, że Lewica jest partią opozycyjną, nie znaczy, że musi się słuchać innej partii opozycyjnej

Poseł Wiosny Maciej Kopiec zaznaczył na Twitterze, że zgromadzenie ogólne Wiosny podjęło "niejednomyślnie" uchwałę o rozwiązaniu partii. "Smutno, bo temu projektowi poświęciłem ogromną cześć życia i traktuję go niezwykle osobiście. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie" - napisał Kopiec. Wpis opatrzył hasłem #Wiosna2017-2021.

Połączenie Wiosny z SLD w Nową Lewicę

Lider Wiosny europoseł Robert Biedroń mówił wcześniej PAP, że decyzja zgromadzenia ogólnego będzie oznaczała uruchomienie procesu likwidacji jego partii, a "proces konsolidacji Nowej Lewicy zostanie rozpoczęty formalnie".

Sprawa połączenia SLD i Wiosny sięga 2019 r., kiedy po wyborach parlamentarnych partie zdecydowały o zjednoczeniu. Nowe ugrupowanie powstanie na bazie Sojuszu, do którego wstąpią członkowie partii Biedronia.

W połowie marca liderzy obu partii - Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń - poinformowali, że Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył postanowienie dotyczące Nowej Lewicy "ze stwierdzeniem prawomocności". Decyzja sądu pozwala na zwołanie kongresu, na którym dojdzie m.in. do wyboru nowych władz.

Na kongresie Nowej Lewicy zostaną wybrane władze partii. Ugrupowanie będzie miało dwóch współprzewodniczących, którzy będą szefami swoich frakcji wywodzącymi się z dawnej Wiosny i dawnego Sojuszu.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem