Wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Najgorzej na zachodzie i północy kraju

W lasach występuje duże zagrożenie pożarowe. Najgorsza sytuacja jest w zachodniej i północno-wschodniej Polsce, a także w części województwa łódzkiego i śląskiego. W tych rejonach wilgotność ściółki wynosi poniżej 10 procent, co powoduje jej ekstremalną zapalność.

2021-06-17, 16:39

Wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Najgorzej na zachodzie i północy kraju
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/UGREEN 3S

Z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że duże zagrożenie pożarowe dotyczy woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wschodu kujawsko-pomorskiego, zachodu wielkopolskiego, północy dolnośląskiego i śląskiego, wschodnio-południowej części łódzkiego, niemal całego woj. warmińsko-mazurskiego (bez kawałka zachodniej części), północy mazowieckiego oraz południa i centrum podlaskiego.

Powiązany Artykuł

lato 1200 pap.jpg
Nadciągają upały. Temperatura przekroczy nawet 30 stopni

Jeszcze w środę alert dotyczył tylko kilku województwach na zachodzie kraju, w tym części woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i północno-zachodniej części Mazowsza.

Na pozostałym obszarze kraju w czwartek obowiązuje w większości średni poziom zagrożenia pożarowego. Tylko na północy woj. małopolskiego i świętokrzyskiego poziom ten IBL określa jako mały. Na południu kraju - czyli w południowych powiatach Małopolski, Podkarpacia, Śląska i Dolnego Śląska nie obowiązuje żaden alert.

Dziś Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem pierwszego i drugiego stopnia dla niemal całego kraju. Nad Polskę napływa zwrotnikowe powietrzne znad północnej Afryki.

REKLAMA

Dane z pomiarów

Powiązany Artykuł

podróż podróżnik namiot 1200.jpg
Leśne biwakowanie na nowych zasadach

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

fc/jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej