Kolejne sankcje wobec Mińska. Szef MSZ: cieszę się, że sprawa białoruska nie schodzi z unijnej agendy
Unia Europejska objęła sankcjami kolejnych funkcjonariuszy białoruskiego reżimu i firmy wspierające władze. Ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów zdecydowali w Luksemburgu o wpisaniu na czarną listę 78 osób i 8 firm - poinformował szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
2021-06-21, 14:48
Powiązany Artykuł
"Sankcje nie są nieodwołalne, UE ma plan gospodarczy dla Białorusi"
- To są ci, którzy zostali uznani za odpowiedzialnych, jeśli chodzi o naruszanie praw człowieka na Białorusi, a więc członkowie administracji prezydenta, członkowie aparatu ministerstwa spraw wewnętrznych, prokuratorzy i sędziowie. A po tej stronie ekonomicznej są to firmy i menadżerowie szczególnie związani z reżimem Łukaszenki, bądź czerpiący zyski ze współpracy z reżimem - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Posłuchaj
- "To Rosja umożliwia trwanie reżimu Łukaszenki". Dr Grzegorz Gil o skuteczności sankcji nałożonych na Białoruś
- Szef niemieckiego MSZ: będą kolejne sankcje na reżim w Mińsku
- Sankcje wobec Białorusi. Jest decyzja szefów dyplomacji UE
Partnerstwo Wschodnie
Powiązany Artykuł
"Łukaszenkę i Białoruś czekają poważne problemy". Rusłan Szoszyn o planowanych unijnych sankcjach
Szef MSZ-tu dodał, że dyskusja podczas unijnej narady dotyczyła też przygotowań do szczytu Partnerstwa Wschodniego, który zaplanowano na grudzień. - Cieszę się, że ta sprawa białoruska nie schodzi z agendy Rady do spraw zagranicznych - dodał minister Rau.
REKLAMA
Posłuchaj
Na spotkaniu w Luksemburgu unijni ministrowie zgodzili się też na sfinalizowanie prac nad restrykcjami gospodarczymi wobec białoruskiego reżimu. Mają one objąć kluczowe sektory białoruskiej gospodarki - ropy naftowej, soli potasowych oraz sektor bankowy.
jbt
REKLAMA