more_horiz
Wiadomości

Głosowanie ws. nowelizacji k.p.a. Winnicki tłumaczy postawę posłów Konfederacji: nastąpiła pomyłka

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:00
W czwartek posłowie Konfederacji nie poparli jednogłośnie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Postawa parlamentarzystów, którzy wcześniej aktywnie protestowali przeciw tzw. ustawie 447, wzbudziła konsternację polityków. "Nastąpiła pomyłka. Przepraszamy" - wyjaśnił na Twitterze Robert Winnicki.
Robert Winnicki
Robert WinnickiFoto: @RobertWinnicki

Sejm w czwartek wieczorem uchwalił nowelizację Kodeksu postepowania administracyjnego, zgodnie z którą m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Krótko potem Ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie, w którym napisała, że procedowana zmiana ustawy "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę". 

Twitter sebastian kaleta free 1200.jpg
Oświadczenie Ambasady Izraela w Polsce ws. nowelizacji KPA. Kaleta: właściwym adresatem są Niemcy

W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu. Za nowelą opowiedzieli się posłowie PiS, Koalicji Polskiej, Kukiz’15 i Polski 2050, a także większość Lewicy. Od głosu wstrzymali się niemal wszyscy posłowie KO. Poparcie dla projektu wyraziło pięciu posłów Konfederacji, dwóch - wstrzymało się od głosu, czterech nie głosowało.

Postawa posłów Konfederacji w tej sprawie wzbudziła konsternację wśród polityków. Wcześniej ugrupowanie protestowało wobec tzw. JUST Act - ustawy amerykańskiego Kongresu o pożydowskim mieniu bezspadkowym. Parlamentarzyści konfederacji aktywnie uczestniczyli w akcji #Stop447.

Politycy zaskoczeni

Zaskoczenie wyraził na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. "Dziwna postawa części posłów Konfederacji, która budowała się na akcji #Stop447" – czytamy we wpisie.

Sprawę skomentował krótko także europoseł PiS Dominik Tarczyński. "Oto Konfederacja w praktyce" - napisał na Twiterze.

W podobnym tonie wypowiedział się w mediach społecznościowych Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. "Wstyd! Posłowie Konfederacji nie wsparli projektu ustawy m.in. blokującej postępowania w sprawie mienia bezspadkowego. Tyle gadali o #Stop447 … Hipokryzja!" - skomentował.

Konfederacja wyjaśnia

Głos w sprawie czwartkowego głosowania posłów Konfederacji zabrał Robert Winnicki. Zachowanie parlamentarzystów usprawiedliwiał pomyłką.

"W głosowaniu Konfederacji nad odrzuceniem uchwały Senatu o odrzuceniu ustawy Sejmu o ochronie zdrowia nastąpiła pomyłka. Byliśmy przeciw ustawie, a więc za wnioskiem Senatu, a zatem przeciw odrzuceniu uchwały, ale w rozpisce głosowań wdarł się błąd i poszła zła rekomendacja" - wyjaśnił.

Tłumacząc nieporozumienie, przeprosił za pomyłkę w głosowaniu. "Poprawki Senatu Sejm przyjmuje, głosując przeciw odrzuceniu uchwały, a odrzuca, głosując za odrzuceniem. W związku z czym biuro zrozumiało, że jesteśmy przeciw ustawie, ale Senat też był przeciw, a więc trzeba było być przeciw odrzuceniu uchwały Senatu, a nie za. Przepraszamy" – napisał polityk Konfederacji.

tvp.info/kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem