Joachim Gauck uhonorowany nagrodą im. Świętego Wojciecha. Prezydent: wolność nie jest dana raz na zawsze

 - Joachim Gauck poświęcił życie budowaniu mostów w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego i sąsiada oraz w duchu chrześcijańskiej prawdy i sprawiedliwości - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagrody im. Świętego Wojciecha byłemu prezydentowi RFN.

2021-06-26, 14:33

Joachim Gauck uhonorowany nagrodą im. Świętego Wojciecha. Prezydent: wolność nie jest dana raz na zawsze

Prezydent podkreślił, że nagroda wiąże Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, a jej patron, św. Wojciech to - jak mówił Jan Paweł II - jeden z największych patronów naszego kontynentu, którzy położyli fundament pod europejską tożsamość i jedność.

Powiązany Artykuł

Duda Gauck PAP 1200.jpg
Prezydent wręczył nagrodę im. świętego Wojciecha. Laureatem jest były prezydent Niemiec Joachim Gauck

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że nagrodę otrzymuje Joachim Gauck, który "poświęcił życie budowaniu mostów w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego i sąsiada oraz w duchu chrześcijańskiej prawdy i sprawiedliwości".

- Obrał pan wyjątkową drogę zaangażowania, szczególnie bliską dziełu św. Wojciecha. Miał pan świadomość, jak zbrodniczy charakter miały obydwa wielkie totalitaryzmy XX w., narodowo-socjalistyczny i komunistyczny - mówił prezydent do Joachima Gaucka.

REKLAMA

Działania na rzecz dekomunizacji

Powiązany Artykuł

NAC pałac saski 1200.jpg
Spór o Pałac Saski, czyli jak patrzymy na symbole

Andrzej Duda zaznaczył, że w Polsce z podziwem przyglądano się działaniom Joachima Gaucka na rzecz dekomunizacji w Niemczech i usunięcia z głównego nurtu życia politycznego i społecznego byłych funkcjonariuszy i tajnych współpracowników aparatu bezpieczeństwa.

Posłuchaj

Prezydent o Joachimie Gaucku (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 - Dzięki Panu, tajnych funkcjonariuszy i tajnych współpracowników aparatu bezpieczeństwa udało się usunąć z głównego nurtu życia politycznego i społecznego - mówił prezydent. - W Polsce z podziwem przyglądaliśmy się tym działaniom, a Pana nazwisko i nazwę Urząd Joachima Gaucka znał każdy, któremu na sercu leżało rozliczenie komunistów za zbrodnie - podkreślał.

Andrzej Duda wskazał, że rozliczenie to może być, "chociażby symboliczne, które polegało na tym, że przestaną piastować wysokie funkcje w aparacie państwowym". 

REKLAMA

Czytaj także:

"Wolności trzeba bronić"

Powiązany Artykuł

czesław kaczmarek 1200.jpg
"Wobec komunistów reprezentował postawę nieprzejednaną". Ks. dr Gocel o biskupie Kaczmarku

Prezydent podkreślał znaczenie wkładu państw regionu w obecny europejski ład. - Który przyniósł Niemcom zjednoczenie, a krajom Grupy Wyszehradzkiej - wolność i demokrację. Być może bowiem wszystko byłoby inne, być może nie byłoby nas dzisiaj tutaj, a już z całą pewnością nie bylibyśmy tymi, którymi jesteśmy, gdyby nie ważne i formujące nas wszystkich wydarzenia w Polsce, na Węgrzech, w ówczesnej Czechosłowacji i Niemczech - powiedział w czasie sobotnich uroczystości w Łazienkach Królewskich w Warszawie.


Mówiąc o "wolnościowych zrywach naszych narodów", prezydent wymienił powstanie z czerwca 1953 roku w Berlinie Wschodnim, powstanie z 1956 roku na Węgrzech, "Praską Wiosnę" 1968 roku w Czechosłowacji i "Solidarność" w Polsce z 1980 roku. Podkreślał, że wszystkie one zostały "brutalnie stłumione przez komunistyczny aparat opresji", ale dawały ludziom - choć na chwilę - "poczucie wolności, mocy i siły sprawczej". - Tak ważne, powiedziałbym absolutnie fundamentalne, dla późniejszych przemian - powiedział Andrzej Duda.

- Pamiętamy jednak, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Że musimy jej czujnie strzec i bronić, a najlepszą drogą ku temu jest budowanie relacji opartych na prawdzie, partnerstwie, na szacunku między sąsiadami - mówił. - Tak jak pan zawsze to czynił, panie prezydencie, za co wszyscy, we wszystkich naszych krajach, ogromnie jesteśmy panu wdzięczni - dodał, zwracając się do Joachima Gaucka.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

prezydenci mid-21617321 1200.jpg
Prezydent: wierzę, że polsko-niemiecka współpraca będzie rozkwitała

Podkreślił, że to stało się "osią życia zawodowego i społecznego, a potem także politycznego" byłego prezydenta RFN. Prezydent mówił też, że działał on "nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych ludzi"

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej