X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pomagał przetrwać komunistyczny reżim". Kotański o zasługach kard. Wyszyńskiego dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 17:15
Ambasador Rzeczypospolitej przy Watykanie Janusz Kotański, historyk Kościoła, w 40 rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego złożył wiązankę kwiatów pod poświęconą mu tablicą w rzymskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu.
Prymas Stefan Wyszyński przed uroczystą Mszą Św. na placu przed katedrą w Kielcach
Prymas Stefan Wyszyński przed uroczystą Mszą Św. na placu przed katedrą w KielcachFoto: NAC

Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg
Prymas Stefan Wyszyński i jego geniusz rządzenia

Po uroczystości, w rozmowie z Polskim Radiem, podkreślił, że kardynał Wyszyński rozsądnie i z odwagą pomagał Polakom przetrwać komunistyczny reżim: "Prymas Wyszyński idąc na pewne taktyczne kompromisy pozostawał człowiekiem niezłomnym. Kiedy była potrzeba, powiedział  »non possumus« i trafił do więzienia. Kiedy była potrzeba, usiłował dogadywać się z tymi, którzy byli jego wrogami".

Ambasador Kotański przypomniał, że, po wyborze Karola Wojtyły na papieża, jego pierwszej pielgrzymce do Polski i powstaniu "Solidarności" pojawiła się nadzieja na odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Czytaj także:

- Kardynał Wyszyński do ostatnich dni swojego życia, wspierał te nadzieje i zmierzające w tym kierunku działania, z wielkim rozsądkiem, ale i z całą mocą - dodał ambasador Janusz Kotański.

Jego zdaniem kardynał Wyszyński pomógł Polsce i Polakom przejść przez komunizm w miarę bezkrwawo.

Posłuchaj
00:14 kotański.mp3 Ambasador Rzeczypospolitej przy Watykanie Janusz Kotański o Prymasie Tysiąclecia (IAR) 

nt

Czytaj także

Prymas Stefan Wyszyński. 40. rocznica śmierci

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 06:00
Życiorys prymasa może być przewodnikiem po historii Polski prawie całego XX wieku. Na stronie wyszynski.polskieradio.pl przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ autorytetu Wyszyńskiego zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatna Golgota Prymasa Tysiąclecia. Tak wyglądały jego ostatnie dni

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 05:58
Cierpiący z powodu choroby nowotworowej Stefan Wyszyński pozostawił kronikarski zapis swoich myśli w ostatnich dniach życia. Wyłania się z nich obraz człowieka zmęczonego chorobą i zatroskanego o ludzi, których przyjdzie mu zostawić. 
rozwiń zwiń