Początek budowy Baltic Pipe. Artur Soboń: Polska będzie państwem całkowicie niezależnym od rosyjskiego gazu

Rozpoczęło się układanie gazociągu Baltic Pipe na dnie Morza Bałtyckiego. Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział w TVP Info, że budowa idzie zgodnie z planem. - Po etapie uzgodnień mamy fizyczną realizację inwestycji zgodnie z terminami, które zakładaliśmy - stwierdził.

2021-06-28, 15:50

Początek budowy Baltic Pipe. Artur Soboń: Polska będzie państwem całkowicie niezależnym od rosyjskiego gazu
Baltic Pipe. Foto: baltic-pipe.eu

- Po etapie uzgodnień, po etapie przygotowania tej inwestycji mamy jej fizyczną realizację zgodnie z terminami, które zakładaliśmy, a które pozwolą na to, aby w sytuacji, w której będziemy niezależni energetycznie poprzez budowę Baltic Pipe i rozbudowę terminalu w Świnoujściu, będziemy mogli planować dostawy gazu. Polska będzie państwem całkowicie niezależnym od rosyjskiego gazu - powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. 

Powiązany Artykuł

Baltice Pipe free 663.jpg
GAZ-SYSTEM rozpoczął układanie gazociągu Baltic Pipe na Bałtyku. Naimski: nie zwalniamy tempa


Posłuchaj

A. Soboń: rozpoczęła się realizacja projektu Baltic Pipe (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Wczoraj (27 czerwca) Castorone - jeden ze statków morskich odpowiedzialnych za ułożenie gazociągu podmorskiego między Polską a Danią, rozpoczął układanie Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. Rozpoczęło się ono w miejscu znajdującym się niedaleko połowy trasy całego gazociągu podmorskiego, czyli na wodach duńskich, w pobliżu wyspy Bornholm. Castorone sukcesywnie będzie przesuwał się wzdłuż trasy gazociągu, w kierunku północno-zachodnim.
Baltic Pipe umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Jednocześnie pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Projekt jest realizowany przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.

Prace nad budową gazociągu

Gazociąg podmorski Baltic Pipe będzie układany przez trzy pływające jednostki montażowe: Castorone, Castoro Sei oraz Castoro 10. Castorone jest największym statkiem zaangażowanym w budowę gazociągu podmorskiego na Morzu Bałtyckim. Korzysta z systemu dynamicznego pozycjonowania, dzięki czemu możliwe jest manewrowanie nim z dużą dokładnością. Ma ponad 300 metrów długości i prawie 40 metrów szerokości, a na pokład może zabrać nawet 700 osób. Dysponuje też lądowiskiem dla śmigłowców oraz kilkoma stanowiskami do spawania poszczególnych odcinków rur i łączenia ich w docelowy gazociąg. Zespawany gazociąg opuszczany jest z użyciem specjalnej rampy znajdującej się na rufie statku. Składa się ona z trzech części, które poprzez regulację nachylenia pozwalają na instalację rurociągu na różnych głębokościach.

REKLAMA

Czytaj także: 

Kolejne dwa statki Castoro Sei oraz Castoro 10 stacjonują obecnie w Rotterdamie i są przygotowywane do włączenia się w układanie gazociągu Baltic Pipe.

Poza Castorone, na Morzu Bałtyckim znajdują się też inne statki zaangażowane w prace podmorskie w ramach projektu Baltic Pipe. Zajmują się one m.in. dostawami rur, pomiarami, pogłębianiem dna, tworzeniem usypów skalnych czy też przygotowywaniem miejsc skrzyżowań z infrastrukturą stron trzecich znajdującą się na trasie gazociągu.

Układanie prawie 275-kilometrowego gazociągu podmorskiego będzie trwało kilka najbliższych miesięcy. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe cały proces zakończy się jeszcze w tym roku.

REKLAMA

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej