Resort zdrowia: coraz więcej seniorów potrzebuje pomocy psychiatrycznej

Coraz więcej osób starszych korzysta z ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej, rocznie jest to ponad 540 tys. pacjentów - poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Dodał, że osoby starsze najczęściej cierpią na zaburzenia depresyjne i otępienne.

2021-07-06, 23:41

Resort zdrowia: coraz więcej seniorów potrzebuje pomocy psychiatrycznej
zdj. Ilustracyjne. Foto: Chinnapong/ Shutterstock

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przedstawili informację na temat opieki psychologicznej i psychiatrycznej nad osobami starszymi.  Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zwrócił uwagę, że coraz więcej osób starszych cierpi na zaburzenia psychiczne i korzysta ze specjalistycznej opieki. - Najwięcej pacjentów - ponad 540 tys. rocznie, korzysta ze świadczeń ambulatoryjnych psychiatrycznych. Dlatego inwestujemy i wzmacniamy ten rodzaj środowiskowej opieki psychiatrycznej - powiedział Miłkowski.

Powiązany Artykuł

shutterstock smutek depresja 1200.jpg
"Głównym celem kompleksowa opieka i pomoc". Resort zdrowia o reformie psychiatrii

Jak dodał, osoby starsze najczęściej cierpią na zaburzenia depresyjne i otępienne. 

Strategia wsparcia chorych i ich opiekunów

Wiceminister wskazał, że wdrażana jest koordynacja opieki nad pacjentem powyżej 60. roku życia, cierpiącym na zaburzenia psychiczne. - Zwracamy uwagę na diagnostykę tych zaburzeń poprzez rozpoznawanie tego stanu przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Istotna jest również dostępność do specjalistycznych form farmakoterapii i psychoterapii, które powinny być najbliżej miejsca zamieszkania - podkreślił Maciej Miłkowski. Zaznaczył, że w tym zakresie refundowana jest większość dostępnych leków.

Czytaj także: 

Wiceszef MZ ocenił, że - biorąc pod uwagę procesy demograficzne - ważne jest wdrażanie odpowiednich działań profilaktycznych. - Aktualnie finalizujemy strategie deinstytucjonalizacji opieki zdrowotnej w części dotyczącej wsparcia osób starszych i ich opiekunów. To plan na 10 lat, do 2030 roku. Przewiduje się w nim zapewnienie wsparcia i poradnictwa psychologicznego dla chorych na zaburzenia otępienne i ich opiekunów nieformalnych - zapowiedział.

REKLAMA

Ponad 30 mln złotych dla chorych

Z kolei wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że osoby starsze mogą korzystać z rożnych form wsparcia. Wymienił specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczone w miejscu zamieszkania, usługi w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w tym są środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy), usługi w mieszkaniach chronionych oraz usługi w domach pomocy społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych.

Powiązany Artykuł

pandemia senior free smutny shutt 1200 .jpg
"Grozi nam pandemia lęków i depresji". Prof. Heitzman o psychicznych skutkach COVID-19

Wiceminister zaznaczył, że specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznym są zadaniem zleconym gminie i finansowanym z budżetu państwa. - W 2019 r. przyznano to świadczenie 15 554 osobom. Kwota wydatkowana na ten cel to ponad 34 mln złotych - przekazał.

Coraz więcej ośrodków pomocy

Wiceszef resortu polityki społecznej przyznał jednocześnie, że powstaje coraz więcej ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. - Na koniec 2019 r. było 830 środowiskowych domów samopomocy, które oferowały ponad 31 tys. miejsc. Skorzystało z nich ponad 34 tys. osób - dodał. Przekazał, że na koniec 2019 r. funkcjonowało też 1106 mieszkań chronionych oferujących 3,5 tys. miejsc, z których wszystkie były wykorzystane.

Wiceminister poinformował, że w 2019r. z opieki instytucjonalnej w domach pomocy społecznej dla osób psychicznie chorych skorzystało 81 tys. osób. Łącznie funkcjonowały 823 placówki. Podkreślił, że resort rodziny także pracuje nad strategią deinstytucjonalizacji opieki społecznej. Poinformował, że projekt w tej sprawie jest obecnie na etapie prekonsultacji społecznych.

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej