more_horiz
Wiadomości

Kolejne transfery do PiS? Rzecznik PiS: jesteśmy otwarci na nowe przejścia

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 17:32
Prawo i Sprawiedliwość odzyskało większość w Sejmie. W wyniku ostatnich powrotów posłów klub PiS zwiększył liczebność do 232 osób. Z wypowiedzi polityków PiS wynika, że wkrótce może rozszerzyć się o kolejnych posłów. 
Rzecznik Anita Czerwińska i wicerzecznik PiS Radosław Fogiel przed siedzibą partii zakomunikowali mediom ustalenia Komitetu Politycznego
Rzecznik Anita Czerwińska i wicerzecznik PiS Radosław Fogiel przed siedzibą partii zakomunikowali mediom ustalenia Komitetu PolitycznegoFoto: PAP/Paweł Supernak

Lech Kołakowski, Arkadiusz Czartoryski i Małgorzata Janowska - to posłowie, którzy w ostatnich dniach powrócili do klubu Prawa i Sprawiedliwości. Odbyło się to za pośrednictwem Partii Republikańskiej Adama Bielana, która wchodzi w skład obozu Zjednoczonej Prawicy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, ogłaszając wczoraj powrót Małgorzaty Janowskiej, zasugerował, że wkrótce możliwe są kolejne transfery do klubu PiS.

Kolejne transfery do PiS

- Mam nadzieję, że będę mógł jeszcze przy kolejnych okazjach o tego rodzaju sprawach informować, ale być może to będą osoby, które nigdy nie były u nas - stwierdził szef partii rządzącej. O tym, że klub PiS może wkrótce zwiększyć liczebność, mówi także rzecznik partii Anita Czerwińska.

shutterstock premier mateusz morawiecki free 1200.jpg
Premier o wyroku TSUE ws. sędziów: nie mogę się zgodzić, by Polska była traktowana gorzej

- Jesteśmy otwarci na nowe przejścia, nowe transfery i nie wykluczamy, że tak w przyszłości się stanie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS. Anita Czerwińska nie chciała jednak odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, czy są prowadzone rozmowy z konkretnymi posłami. - Nawet jeśli są prowadzone, to nie będziemy o tym mówić ani ujawniać. Dopiero jak się to dokona, to wówczas poinformujemy państwa - stwierdza.

W PiS panuje zadowolenie z powrotu trójki posłów, a transfery te są przedstawiane jako lekcja na przyszłość dla tych, którzy chcieliby odejść z PiS. - Cieszymy się, że mamy stabilną większość. I też jest to przykład dla innych, że warto rozmawiać i nie podejmować zbyt pochopnych decyzji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Anita Czerwińska.

Potencjalni kandydaci w PO i PSL

Obecnie klub PiS liczy 232 posłów, to o 3 mniej niż na początku kadencji parlamentu, ale wystarczająco do tego, aby forsować rządowe projekty. Tym bardziej że podczas głosowań PiS może liczyć również na Kukiz'15, z którym zawarł umowę programową. W praktyce są to co najmniej trzy głosy, bo czwarty z posłów Kukiz'15 - Stanisław Tyszka nie zawsze głosuje jak pozostali członkowie koła. Do tego podczas głosowań w Sejmie razem z PiS głosują posłowie niezrzeszeni: Łukasz Mejza i należąca do Porozumienia Jarosława Gowina Monika Pawłowska, co razem daje 237-238 szabel w Sejmie. 

1200_burze_EN.jpg
Burze nad Polską. Bez prądu pozostaje ponad 180 tys. odbiorców

Łukasz Mejza jest wymieniany w kuluarach sejmowych jako ten, któremu najbliżej do transferu do klubu PiS. Nasze źródła w PiS twierdzą, że może się to odbyć podobnie jak w przypadku Lecha Kołakowskiego czy Małgorzaty Janowskiej, czyli za pośrednictwem Partii Republikańskiej Adama Bielana. Drugim z posłów, który jest przymierzany do klubu PiS, jest Zbigniew Ajchler. W czerwcu objął on mandat za Kiliona Munyamę, ale nie wszedł do klubu Koalicji Obywatelskiej, z której list startował w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Przystąpił do stowarzyszenia "Centrum" Łukasza Mejzy.

W kuluarach sejmowych mówi się o tym, że obaj będą chcieli pozyskać jeszcze kilku posłów, aby uzyskać silniejszą kartę przetargową w ewentualnych negocjacjach z Partię Republikańską i PiS. Posłowie ci mogą pochodzić z PSL lub konserwatywnego skrzydła PO, które jest rozgoryczone skrętem Platformy w lewo czy powrotem Donalda Tuska. Wiele wskazuje na to, że o kolejnych ruchach transferowych możemy usłyszeć jeszcze przed najbliższym posiedzeniem Sejmu, które zaplanowano w dniach 21-23 lipca. 

MF, PolskieRadio24.pl 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem