Bartłomiej Wróblewski: prace nad ustawą antykorupcyjną zbliżają się do końca
Szef sejmowej podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że w najbliższy wtorek zakończy ona prace nad ustawą antykorupcyjną. Jest to projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję.
2021-07-15, 15:55
W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, poseł Bartłomiej Wróblewski przypomniał, że projekt przygotowało środowisko Kukiz'15. - Wydaje mi się, że w czasie posiedzenia 11 sierpnia, ta ustawa byłaby już gotowa do przegłosowania przez Sejm - powiedział.
Powiązany Artykuł
"Kierunek jest słuszny". Anna Maria Żukowska o pomyśle ustawy antysitwowej
Nadzieja na "wyższe standardy"
Dziennikarze pytali posła, czy w projekcie znajdą się zapisy zawarte w przyjętej na kongresie Prawa i Sprawiedliwości "uchwale sanacyjnej". Zakazano w niej najbliższym rodzinom posłów i senatorów zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. - Sprawa dotyczy obszarów nieprawidłowości, jakichś niewłaściwych zachowań w życiu publicznym - powiedział Bartłomiej Wróblewski.
Dodał, że "nie umie powiedzieć, kiedy pojawią się regulacje prawne".
Zaznaczył jednocześnie, że "Prawo i Sprawiedliwość bardzo poważnie podchodzi do tej sprawy". - Tych przypadków nie ma dużo, ale tam, gdzie są jest stanowcza reakcja - powiedział.
REKLAMA
Wyraził też nadzieję, że podjęte przez PiS działania doprowadzą do ustanowienia wyższych standardów, które będą obowiązywać w kolejnych kadencjach, zarówno w odniesieniu do polityki ogólnopolskiej, jak i samorządowej.
Projekt ustawy
Pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw, czyli ustawy antykorupcyjnej odbyło się na posiedzeniu Sejmu 24 czerwca. Podpisali się pod nią posłowie Kukiz'15 oraz Prawa i Sprawiedliwości.
Projekt zakazuje między innymi łączenia pracy w spółkach skarbu państwa z wykonywaniem mandatu posła i senatora oraz sprawowaniem funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.
REKLAMA
Posłuchaj
Zaostrza też kary w stosunku do osób skazanych za korupcję. Projekt ustawy wprowadza też obowiązek prowadzenia i aktualizowania przez każdą partię polityczną rejestru wpłat i umów, co ma zwiększyć przejrzystość ich finansowania.
Autorzy projektu chcą, aby zmiany weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Na przełomie maja i czerwca Kukiz'15 oraz Prawo i Sprawiedliwość podpisały umowę o współpracy programowej. Projekt ustawy antykorupcyjnej to pierwsza propozycja prezentowana w ramach tego porozumienia.
ms
REKLAMA
REKLAMA