"Obszar kryje wiele dramatycznych tajemnic". IPN odkrył kolejne szczątki na terenie dawnego więzienia "Toledo"
Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł na terenie dawnej katowni NKWD i UB przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie szczątki kolejnych trzech osób - ofiar komunistów. Natrafiono na nie na terenie więziennego ogrodu, gdzie obecnie znajdują się osiedlowe garaże.
2021-07-15, 16:43
Powiązany Artykuł
IPN: szacunek dla faktów i odrzucenie stalinowskiej propagandy obowiązkiem nie tylko Polski, ale i Rosji
Szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że dwie ze znalezionych osób to bardzo młodzi ludzie. - W wieku około dziewiętnastu - dwudziestu lat, pogrzebanych w bardzo płytkich jamach grobowych - wyjaśnił profesor. Na szczątki trzeciej, odnalezionej dziś osoby natrafiono podczas prac kanalizacyjnych i przeniesiono je kilka metrów dalej.
Jak mówi profesor Krzysztof Szwagrzyk, do końca lipca biuro poszukiwań zakończy trzeci etap prac na terenie "Toledo", ostatecznie poszukiwania w tym miejscu zakończą się na wiosnę przyszłego roku, po przebadaniu całego terenu.
Posłuchaj
REKLAMA
Szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dodaje, że teren dawnego więzienia "kryje jeszcze wiele dramatycznych tajemnic". - Biorąc pod uwagę wielką liczbę ofiar terroru komunistycznego, ilu ludzi zostało tutaj straconych i zmarłych, że tuż obok były jednostki sowieckie, był Smiersz, NKWD, jednostki Urzędu Bezpieczeństwa; obszar, na którym się znajdujemy może kryć, naszym zdaniem jeszcze kryje wiele dramatycznych tajemnic, a my jesteśmy po to, by je wszystkie wyjaśnić - podkreślił profesor Szwagrzyk.
- Polacy we Lwowie uczcili pamięć profesorów zamordowanych przez Niemców
- Śląskie: w trakcie prac poszukiwawczych IPN odnaleziono szczątki. To prawdopodobnie Żołnierze Wyklęci
Podczas prac na terenie "Toledo" od jesieni ubiegłego roku łącznie odnaleziono szczątki 23 osób. W ubiegłym tygodniu znaleziono szczątki około 35-letniego mężczyzny. "Toledo" w latach 40. ubiegłego wieku było głównym warszawskim więzieniem, w którym komuniści wykonywali wyroki śmierci na członkach niepodległościowego podziemia. Według szacunków IPN, to miejsce kaźni setek osób, a najwięcej z nich uśmiercono od 1944 do 1947-1948 roku.
dn
REKLAMA
REKLAMA