more_horiz
Wiadomości

Pielęgniarki i ratownicy medyczni będą mogli asystować przy operacjach? Jest projekt MZ

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 16:17
Pielęgniarki i ratownicy medyczni będą mogli asystować lekarzom przy operacjach. W ramach kształcenia podyplomowego będą mogli nabyć dodatkową wiedzę i umiejętności w trakcie szkolenia specjalizacyjnego - wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia.
Premier zapowiedział kolejną reformę służby zdrowia, której celem miałoby być ukrócenie procesu - jak powiedział - łączenia służby zdrowia prywatnej i publicznej (zdj. ilustracyjne)
Premier zapowiedział kolejną reformę służby zdrowia, której celem miałoby być ukrócenie procesu - jak powiedział - łączenia służby zdrowia prywatnej i publicznej (zdj. ilustracyjne)Foto: XArtProduction/ Shutterstock

Chodzi o projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Projektowane rozporządzenie zakłada wprowadzenie nowej dziedziny specjalizacji "chirurgiczna asysta lekarza", które w piątek ukazało się na stronie Rządowego Centrum Legislacji i zostało przekazana do konsultacji publicznych.

Premier PAP-1200.jpg
Rusza program "Profilaktyka 40 Plus". Premier: pamiętajmy o naszym zdrowiu


Wynika z niego, że asystent lekarza byłby przygotowany merytorycznie i technicznie do wykonywania określonych czynności przedoperacyjnych, którymi nie musiałby się zajmować już lekarz. Dodatkowo asystent mógłby wykonywać określone czynności przy stole operacyjnym, a także po zabiegach chirurgicznych. Pielęgniarka i ratownik medyczny, którzy uzyskaliby dodatkowe kwalifikacje po szkoleniu specjalizacyjnym mogliby odciążyć chirurga (w szczególności chirurga ogólnego).

Czytaj również:

"Realne wsparcie"

"Rozwiązanie to spowoduje, iż system opieki zdrowotnej wzbogaci się o wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną, która zdobędzie wiedzę i umiejętności w wykonywaniu dodatkowych czynności i będzie realnym wsparciem w odciążeniu lekarzy np. chirurgów" - wyjaśniono w uzasadnieniu do zmiany regulacji.

Jak napisano w Ocenie Skutków Regulacji, obecnie odczuwalny jest znaczny deficyt chirurgów ogólnych, a średnia wieku aktywnych zawodowo lekarzy wynosi 60 lat. Chirurgiczni asystenci lekarzy będą posiadali wiedzę i umiejętności praktyczne pozwalające prowadzenie leczenia chorych przebywających w warunkach szpitalnych oddziałów pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty.

Przepisy mają obowiązywać dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw.

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem